جراحی اندوسکوپی دیسک

دکتر نوید ابوالاحرار

فلوشیپ فوق تخصصی درد

فلوشیپ جراحی اندوسکوپی دیسک کمر

جراحی اندوسکوپی دیسک (PELD) چیست؟

خارج کردن دیسک کمری با اندوسکوپ از طریق پوست یا Percutaneous Endoscopic Lumbar Discectomy, PELD ، جدیدترین روش درمان جراحی کم تهاجمی دیسک کمر است. در این روش پس از بیحسی موضعی، برش کوچکی به اندازه کمتر از ۱ سانتیمتر روی پوست ایجاد میشود و با راهنمایی اشعه ایکس، یک لوله مخصوص از این برش پوستی تا کنار دیسک آسیب دیده هدایت میشود. از داخل این لوله، یک دوربین (اندوسکوپ) و یک پنس مخصوص وارد میشوند و زیر دید مستقیم، قسمت بیرون زده دیسک برداشته میشود.

مزایای جراحی اندوسکوپی دیسک (PELD) چیست؟

⦁ نیاز به بیهوشی ندارد
⦁ نیاز به برش جراحی ندارد
⦁ پس از عمل جراحی نیاز به بستری در بیمارستان ندارد؛ یا بیمار حداکثر یک شب در بیمارستان بستری میشود
⦁ آسیب بافتی حداقل است
⦁ ماهیچه ها، استخوانها و تاندونهای مسیر دسترسی پاره و تخریب نمی شوند و درنتیجه استحکام و ثبات ستون مهره حفظ می‌شود.
⦁ ترمیم بافتی و دوره نقاهت سریعتر است
عوارض کوتاه مدت و بلندمدت پس از عمل بسیار کمتر است.

مدت زمان انجام عمل جراحی کم تهاجمی اندوسکوپی دیسک چقدر است؟

طول مدت عمل جراحی اندوسکوپی دیسک با شدت اسیب دیسک، تعداد دیسک های آسیب دیده و وزن بیمار ارتباط مستقیم دارد و معمولا برای هر دیسک کمری در حدود ۱/۵ تا ۲ ساعت طول میکشد. پس از پایان عمل جراحی، بیمار در حدود ۲ ساعت تحت نظر قرار میگیرد و سپس مرخص میشود. بیماران با سن بالای ۶۰ سال یا دارای بیماری زمینه‌ای ممکن است نیاز به یک شب بستری در بیمارستان داشته باشند.

پس از عمل جراحی اندوسکوپی دیسک، چه اقداماتی در دوره نقاهت ضروری است؟

در یک هفته اول شما نیاز به استراحت مطلق و انجام روزانه ۶ دوره ۵ دقیقه‌ای حرکات کششی سبک دارید. پس از یک هفته زمان بازگشت تدریجی و بسیار آهسته به فعالیت معمول روزانه است. روز هشتم، ۴ دوره ۵ دقیقه‌ای پیاده‌روی آهسته در داخل منزل آغاز میشود. روز نهم، ۶ دوره ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای و روز دهم، ۶ تا ۸ دوره ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای انجام میشوند. توجه به این نکته ضروری است که این روند بازگشت به فعالیت روزانه بسیار با دقت و آهسته انجام شود و در صورتی که بیمار هر مشکلی داشت (کمردرد شدید، درد انتشاری به پاها، ضعف و ناتوانی ماهیچه ها و …) بلافاصله متوقف شده و به من اطلاع داده شود.
تا ۶ ماه موارد زیر ممنوع است:
⦁ فعالیت شدید و طولانی
⦁ بلند کردن بار بیش از ۳ کیلوگرم
⦁ حرکات چرخشی ستون مهره ها و خم شدن به جلو و عقب و طرفین
پس از عمل جراحی اندوسکوپی دیسک، بیمار ابتدا سه نوبت در روزهای ۷ و ۱۴ و ۲۸ پس از عمل ویزیت و معاینه میشود. اگر در این معاینات مشکلی وجود نداشته باشد و روند بهبود بیمار بخوبی طی شود، بیمارانی که شغل نشستنی و کم تحرک دارند، احتمالا میتوانند پس از یک ماه به سر کار خود بازگردند. برای اطمینان از پیشرفت روند بهبود، ضروری است بیمار تا ۶ ماه بصورت ماهانه ویزیت شود.
پس از ۴ هفته از جراحی اندوسکوپی دیسک، ورزش درمانی و فیزیوتراپی با هدف بازتوانی و تقویت ماهیچه های اطراف ستون مهره ها و کمک به استحکام بیشتر ستون مهره ها تحت نظر پزشک متخصص پزشکی ورزشی کلینیک، سرکار خانم دکتر شهرزاد خسروی و با برنامه تنظیم شده اختصاصی ایشان برای هر بیمار آغاز میشود. توجه به این مرحله و پیگیری دستورات بازتوانی خانم دکتر بسیار مهم است چون بیماری آسیب و تخریب دیسک برای همیشه با شما هست و این دستورات و برنامه های ورزشی، کمک میکنند احتمال عود و بازگشت و آسیب مجدد دیسک های شما کمتر شود.

برای آگاهی بیشتر میتوانید از مصالب زیر استفاده کنید:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5296846/

 

شماتیک جراحی اندوسکوپی دیسک کمر

 
فیلم جراحی اندوسکوپی دیسک کمر

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۳ / ۵٫ تعداد رای: ۲

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید