هر آنچه باید درباره عمل جراحی بسته دیسک کمر بدانید!

عمل جراحی بسته یکی از درمان‌های روتینی است که برای عارضه‌هایی همچون دیسک کمر، دیسک گردن، ستون فقرات و… صورت می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم راجع به انواع عمل جراحی بسته دیسک کمر و مزایای آن صحبت کنیم. بیمارانی که دچار بیرون‌زدگی دیسک کمر هستند معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ افرادی که به موقع برای درمان اقدام کرده‌اند و شدت این عارضه در آن‌ها کم است نیاز به جراحی ندارند و درمان‌های غیرجراحی به احتمال زیاد برای آن‌ها جواب می‌دهد؛ اما دسته دوم افرادی هستند که شدت بیرون‌زدگی دیسک کمر در آن‌ها زیاد است؛ بنابراین با توجه به فاکتور‌ی مثل شدت بیماری، جراحی باز یا جراحی بسته به آن‌ها توصیه می‌شود. جراحی بسته دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟ برای مشاوره در این زمینه می‌توانید به مطب دکتر نوید ابوالاحرار فلوشیپ فوق تخصصی درد در تهران مراجعه کنید.

 انواع عمل جراحی بسته دیسک کمر

هر روزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش روش‌های درمانی در‌های جدیدی به روی صنعت پزشکی باز شده و راه‌های درمانی را ساده‌تر و کم‌خطر‌تر می‌کند. عمل جراحی بسته یکی از این روش‌های درمانی است که نه تنها برای دیسک کمر بلکه برای موارد بیشتری هم کاربرد دارد. شمار زیادی از عمل‌های جراحی می‌توانند با کمک تکنیک‌هایی با کمترین میزان خطر انجام شوند بدون آنکه فرد بیمار دچار مشکلاتی ناشی از عمل‌های باز شود. ایجاد برش‌هایی در بدن، طولانی شدن مدت زمان بستری در بیمارستان بعد از عمل، درد بخیه‌ها و به تعویق افتادن بهبودی بعد از جراحی همه از چالش‌های عمل باز به‌شمار می‌روند. به همین خاطر اکثر افراد به دنبال جراحی بسته برای درمان بیماری خود هستند؛ به‌عنوان مثال لیزر دیسک کمر یکی از روش‌های عمل جراحی بسته دیسک کمر است. بهبودی سریع بعد از عمل‌های بسته بزرگ‌ترین مزیت جراحی بسته نسبت به عمل‌های باز است به همین دلیل بیشتر افراد ترجیح می‌دهند برای امراض مختلف در صورت امکان این روش درمانی را پیش بگیرند. در ادامه با انواع تکنیک‌های جراحی بسته دیسک کمر بیشتر آشنا می‌شوید.

عمل جراحی بسته دیسک کمر- مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

۱- نوکلوپلاستی لیزری؛ برای بیرون‌زدگی‌های جزئی

اگر جزو آن دسته از بیمارانی هستید که از درد کمر و گردن ناشی از بیرون‌زدگی جزئی دیسک رنج می‌برید، این روش برای شما مفید است. نوکلوپلاستی لیزری زمانی پیشنهاد می‌شود که درد کمر شما صرفاً به خاطر بیرون‌زدگی دیسک باشد؛ اگر این درد ناشی از مشکلات پایه‌‌ای دیگری مثل بیماری‌های التهابی مفصل و یا دیگر بیماری‌های مزمن باشد این روش توصیه نمی‌شود؛ بنابراین پزشک شما ابتدا باید برای اطمینان خاطر با عکس‌برداری‌های پزشکی مثل ام آر آی یا سی تی اسکن مطمئن شود درد کمر بیمار فقط ناشی از بیرون‌زدگی دیسک است.

نوکلوپلاستی چگونه درد را کاهش می‌دهد؟

نوکلوپلاستی درد را با کاهش ورم دیسک برجسته کاهش می‌دهد و در نتیجه فشار بر روی اعصاب هم کاهش می‌یابد و بدین ترتیب درد تسکین می‌یابد. نوکلوپلاستی که با عنوان دیسککتومی هم شناخته می‌شود یکی از انواع عمل جراحی بسته دیسک کمر است که به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و عوارض ناشی از آن حداقل است اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر فرد بیمار دچار پارگی یا فرسایش دیسک کمر شده باشد این روش دیگر مؤثر نیست. در نوکلوپلاستی سوزن راهنما در فضای دیسک بیرون‌زده فرو برده می‌شود و با انجام یک‌سری اقدامات دیگر ماده دیسک متلاشی شده، دیسک کوچک می‌شود و به اندازه طبیعی خود برمی‌گردد. در این تکنیک عوارض جراحی دیسک کمر نسبت به روش باز مانند عفونت تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

۲- تزریق فاست

تزریق یکی‌دیگر از روش‌های عمل جراحی بسته دیسک کمر است که بسته به نوع آسیب، محل و شدت آن در درمان دیسک کمر و گردن به کار گرفته می‌شود. مفاصل فاست مفاصل کوچکی بین دو مهره‌ی مجاور هستند که سبب ایجاد پایداری در ستون مهره‌ها می‌شوند و حرکت این مهره‌ها را تنظیم می‌کنند. اگر درد کمر یا پای (سیاتیک) فرد بیمار نشئت گرفته از التهاب مفصل‌های فاست باشد تزریق فاست می‌تواند بسیار مؤثر باشد؛ در صورتی که درد بیرون‌زدگی دیسک کمر در مرحله‌ی اول با روش‌هایی مثل فیزیوتراپی، مصرف دارو‌های ضدالتهاب، بستن کمربندهای طبی و استراحت بهبود نیافت، این روش درمانی پیشنهاد می‌شود.

مزایای عمل جراحی بسته دیسک کمر- مطب دکتر نوید ابوالاحرار در تهران

نحوه‌ی انجام تزریق فاست

تزریق داخل مفصل فاست، تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و جزو عمل‌های کم‌خطر و راحت به‌شمار می‌رود. در این روش پزشک با توجه به تصاویر فلوئوروسکوپی سوزن ظریفی را وارد مفصل فاست می‌کند؛ برای وارد شدن دارو داخل مفصل و تایید محل صحیح سوزن مقداری ماده حاجب داخل مفصل تزریق می‌شود. بعد از این‌که از وارد شدن سوزن به محل صحیح اطمینان حاصل شد کمی داروی ضدالتهاب و بی‌حسی به آهستگی درون مفصل تزریق می‌شود. اگر تزریق اولیه برای فرد مؤثر واقع شود این عمل را می‌تواند ۳ بار در سال برای بهبودی کامل تکرار کند. توجه داشته باشید که درد تا چند ماه ادامه دارد و برای تسریع بهبودی باید برنامه‌های فیزیوتراپی را مرتباً دنبال کنید.

۳- تزریق ازون؛ درمانی بسیار مؤثر برای تسکین درد.

ازون یکی‌دیگر از روش‌های درمانی برای عمل جراحی بسته دیسک کمر است که یک روش نسبتاً ساده و غیرتهاجمی می‌باشد. در این روش به کمک یک سوزن گاز ازون را مستقیماً به دیسک منتقل می‌کنند و به دنبال آن حجم دیسک را کاهش می‌دهند. زمانی که حجم دیسک کاهش می‌یابد فشار از روی اعصاب برداشته می‌شود و درد نیز کاهش می‌یابد. بهبودی سریع و عوارض کم جزو فواید اوزن درمانی به‌شمار می‌رود که علاوه بر این‌ها نقاط مثبت دیگری نیز دارد:

– نیازی به بستری شدن ندارید.

– هزینه‌ی آن از جراحی‌های باز بسیار کم‌تر است.

– روشی کم‌تهاجمی است.

– روند درمان بدون درد است.

– عمل سرپایی و در مدت زمان کوتاه صورت می‌گیرد.

ازون در درمان بسیاری از سندرم‌های درگیر کننده‌ی مفاصل، تاندون و عضله کاربرد دارد و از آنجایی که زمان انجام عمل کوتاه و هزینه‌ی آن کم‌تر است در درمان این عارضه جزو درمان‌های پرطرفدار به‌شمار می‌رود.

بررسی روش عمل جراحی بسته دیسک کمر- مطب دکتر ابوالاحرار در شهر تهران

۴- تزریق بلوک اپیدورال

اگر از اختلال بیرون‌زدگی دیسک کمر رنج می‌برید، این روش به عنوان یکی‌دیگر از روش‌های درمانی در حال حاضر اجرا می‌شود. به تزریق دارو به فضای اپیدورال ستون فقرات به منظور کاهش موقتی یا طولانی‌مدت درد و التهاب، تزریق اپیدورال می‌گویند. این تزریق معمولاً با هدف کاهش و تسکین درد صورت می‌گیرد و اگر این تزریق به تنهایی درد را آرام نکرد، تزریق استروئید نیز در فضای اپیدورال و در کنار برنامه‌های فیزیوتراپی و توان‌بخشی صورت می‌گیرد. در این عمل جراحی بسته دیسک کمر، داروی استروئیدی مستقیما وارد فضای اپیدورال ستون فقرات می‌شود. برای تسریع بهبودی و نتیجه‌ی بهتر حداقل ۳ تزریق را می‌توان در فاصله‌‌ی زمانی ۶ ماه تکرار کرد.

نحوه‌ی اثرگذاری تزریق اپیدورال

 دوره‌ی درمانی دیسک کمر با تزریق اپیدورال ۳ تزریق معمولی است اما معمولاً بعد از تزریق اول و دوم درد به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و دیگر احتیاجی به تزریق سوم نیست. نکته‌‌ای که تمامی بیماران باید به آن توجه کنند این است که نباید انتظار داشته باشند این تزریقات به تنهایی برای طولانی مدت درد را کاهش دهند. اگر می‌خواهید درد کاملاً تسکین یابد و فتق دیسک کمر به مرور زمان به بهبودی کامل برسد باید برنامه‌های فیزیوتراپی را مرتباً تکرار کنید.

۵- نوروتومی رادیوفرکوئنسی

یکی‌دیگر از روش‌های عمل جراحی بسته دیسک کمر، RF یا رادیو فرکوئنسی است. رادیو فرکوئنسی جزو روش‌های جدیدی است که برای تسکین درد مفصل فاست یا درد‌های ناشی از بیماری‌های التهابی مفصل و یا انواع آسیب‌دیدگی انجام می‌شود. اساس کار این روش به این صورت است که عصب‌های معینی با امواج رادیو فرکوئنسی سوزانده می‌شوند تا در انتقال سینگال‌های درد به مغز اختلال ایجاد شود و بدین‌گونه درد‌ها تسکین یابند. سوزاندن عصب در این تکنیک به دو روش زیر صورت می‌گیرد:

– قطع عصب شاخه خارجی بر عصب‌های انتقال دهنده درد از مفصل‌های ساکرویلیاک

– قطع عصب شاخه میانی بر عصب‌های حامل درد از مفصل‌های فاست

بیمار قبل از عمل جراحی بسته دیسک کمر در این تکنیک از طریق سرم آرامش‌بخش داروی بی‌حسی دریافت می‌کند و در طول درمان کاملاً هوشیار است. یکی از مزیت‌های این روش نسبت به عمل‌های جراحی باز همین عدم وجود عوارض بعد از بیهوشی است.

عمل جراحی بسته دیسک کمر- مطب دکتر ابوالاحرار در شهر تهران

رادیو فرکوئنسی چگونه انجام می‌شود؟

این عمل جراحی تحت بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد و بیمار در طول عمل کاملاً هوشیار است اما هیچ دردی احساس نمی‌کند. در این روش پزشک ابتدا سوزن کوچکی را در محدوده‌ی درد فرو می‌کند و سپس طبق تصاویر اشعه ایکس سوزن را دقیقاً به محل درد هدایت می‌کند. بعد از اینکه سوزن و الکترود در نقطه‌ی درست و موردنظر قرار گرفتند، از طریق همین الکترود جریانی از رادیوفرکوئنسی به بافت‌های پیرامون فرستاده و بافت‌ها گرم می‌شوند. ایمنی بالا و میزان کارآمدی زیاد این روش جزو مزیت‌های آن به‌شمار می‌رود.

۶- تزریق ساکروایلیاک

یکی‌دیگر از روش‌های تزریقی برای درمان بیرون‌زدگی دیسک به واسطه‌ی عمل جراحی بسته دیسک کمر، تزریق به مفصل‌های ساکروایلیاک است. این مفصل‌ها در کنار ستون فقرات قرار دارند و وظیفه‌ی آن‌ها اتصال استخوان‌های خاجی به مفصل‌های ران دو سمت بدن می‌باشد. استخوان خاجی یا ساکروم نام یکی از استخوان‌های تشکیل‌دهنده‌ی لگن است. عملکرد نادرست مفصل‌های ساکروایلیاک می‌توانند سبب کمردرد شود به همین خاطر تزریق ساکروایلیاک به دو منظور انجام می‌شود؛ پزشک با تزریق به این ناحیه می‌تواند هم منشأ درد را تشخیص دهد و هم درد را تسکین دهد. در این روش معمولاً دو نوع تزریق صورت می‌گیرد:

– داروی ضدالتهاب که التهاب داخل مفصل را کاهش می‌دهد و این کاهش التهاب به‌نوبه‌ی خود منجر به کاهش طولانی مدت درد می‌شود.

– داروی بی‌حسی موضعی داخل مفصل تزریق می‌شود. اگر به‌ صورت آنی درد تسکین یافت، مشخص می‌شود که منشأ درد مفصل‌های ساکروایلیاک هستند.

عمل جراحی بسته دیسک کمر به روش تزریق ساکروایلیاک چگونه انجام می‌شود؟

این عمل معمولاً جزو عمل‌های سرپایی به شمار می‌رود که می‌تواند در یک اتاق عمل معمولی هم صورت بگیرد؛ چراکه معمولاً چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد و بیمار می‌تواند همان روز مرخص شده و به فعالیت‌های روزانه‌ی خود ادامه دهد. محل ورود سوزن برای راحتی بیمار غالباً با دارو بی‌حس شده و پس از آنکه جراح سوزن را با توجه به تصاویر فلوئوروسکوپی وارد مفصل ساکروایلیاک کرد، ماده حاجب تزریق می‌شود. بعد از اینکه از قرار گرفتن سوزن در محل مناسب اطمینان حاصل شد، دارو‌ی درمانی و یا تشخصی به این ناحیه تزریق می‌شود.

عمل جراحی بسته دیسک کمر- مطب دکتر نوید ابوالاحرار در تهران

مزیت‌های جراحی بسته دیسک کمر نسبت به عمل‌های باز

دوره‌ی ریکاوری عمل جراحی بسته دیسک کمر کوتاه مدت بوده و بیمار در اکثر مواقع نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. از طرفی یکی از بزرگ‌ترین عیب‌های عمل‌های باز احتمال عفونت بعد از عمل است در صورتی که در انواع روش‌های بسته جراحی دیسک کمر که در قسمت‌های قبل ذکر شد احتمال عفونت بسیار اندک است. در عمل‌های باز به این دلیل که هیچ‌گونه اختلالی در ماهیچه‌ها و یا بافت‌ها ایجاد نمی‌شود درد‌های پس از جراحی نیز اندک است. اگر دچار اختلالاتی نظیر فتق دیسک در گردن یا کمر هستید این روش‌ها به تنهایی آن‌طور که باید جواب نمی‌دهد بلکه باید به توصیه‌ی پزشک تمرینات ورزشی و برنامه‌های فیزیوتراپی را حتماً جزو اولویت‌های خود قرار دهید تا در روند بهبودی و تسکین درد اخلالی ایجاد نشود. هزینه‌ی جراحی بسته به نوع جراحی، شخص جراح و موقعیت جغرافیایی بیمارستانی که درمان در آن صورت می‌گیرد تعیین می‌شود اما با این حال هزینه‌ی این روش‌ها معمولاً نسبت به عمل باز دیسک کمر کمتر است.

عوارض و خطر‌های احتمالی جراحی بسته دیسک کمر

انواع عمل جراحی بسته دیسک کمر جزو عمل‌های کم‌خطر و کم تهاجمی هستند اما در هر صورت جراحی بسته هم می‌تواند مانند همه‌ی جراحی‌ها دارای عوارضی باشد که اگر اقدامات قبل و بعد از عمل را به‌خوبی انجام دهید و در انتخاب جراح خود نیز دقت کافی داشته باشید می‌توانید این عوارض را به حداقل کاهش دهید. در ادامه به چند مورد از این عوارض احتمالی اشاره می‌کنیم:

– نیاز به عمل جراحی مجدد؛ ممکن است علائم دیسک کمر در برخی بیماران بعد از مدتی برگردد.

– ممکن است با انجام برخی از این جراحی‌ها عصب و یا رگ‌ها دچار آسیب‌دیدگی شوند اما احتمال این خطر بسیار اندک است.

– خطر عفونت در این روش‌ها بسیار پایین است اما پزشک برای کاهش خطر عفونت در حین جراحی برای بیمار آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.

– پسودوآرتروز؛ بیمارانی که سیگار می‌کشند بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند چرا که در این شرایط استخوان‌ها به صورت کافی شکل نمی‌گیرند.

– اگر بیش از ۵۰ درصد کانال نخاعی توسط دیسک گرفته شده باشد عمل جراحی بسته غیرقابل انجام است.

– خانم‌های باردار نباید از طریق این روش‌ها برای بهبود فتق دیسک تحت درمان قرار بگیرند.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید