علت درد کشاله ران چیست؟

کشف علت درد کشاله ران اولین مرحله برای درمان این بیماری است. درد کشاله ران یکی از درد‌هایی است که می‌تواند زندگی فرد را به صورت کلی مختل کند. علت درد کشاله ران ممکن است به بیماری‌های خاص دیگری نیز وابسته باشد. وجود درد در کشاله ران می‌تواند حرکت فرد را برای چند لحظه به صورت کامل متوقف نماید. آگاهی از این درد و چرایی به وجود آمدن آن می‌تواند در درمان یا پیشگیری به شما کمک شایانی کند، پس با وب‌سایت دکتر ابوالاحرار فوق تخصص درد در تهران همراه باشید.

کشاله ران

کشاله ران به قسمتی گفته می‌شود که وظیفه اتصال پاها به پایین شکم را بر عهده دارد. در توضیح تکمیلی می‌توان گفت کشاله ران بخشی از لگن است که بین شکم و ران‌ها واقع شده است. عموماً درد در قسمت کشاله ران نشان‌دهنده وجود مشکل در مفصل ران است.

علت درد کشاله ران - مطب دکتر نوید ابوالاحرار در تهران

علائم وجود درد در قسمت کشاله ران

اکثر ورزشکاران به علت انجام یک حرکت اشتباه، معمولاً در ناحیه کشاله ران خود احساس درد می‌کنند. عضلات این ناحیه به دلیل وارد آمدن فشار زیاد به آن‌ها درد زیادی را تجربه می‌کنند. در حالت کلی می‌توان گفت این عضلات به دلیل درگیری و استفاده مداوم بدن از آن‌ها همیشه در خطر آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرند. درد ایجاد شده در کشاله ران می‌تواند مبهم یا شدید باشد. این درد معمولاً با حرکت شدت پیدا می‌کند. تعدادی از این علائم عبارتند از:

– درد در لگن

– ایجاد تورم در اطراف لگن و ران

– احساس درد در صورت تماس لگن با محل دیگری

– ایجاد مشکل در راه رفتن فرد

– احساس درد شدید در صورت جا به جایی ناگهانی

– عدم توانایی فرد در ورزش کردن

علت درد کشاله ران

بسیاری از عضلات در ناحیه کشاله ران از بدن پشتیبانی می‌کنند. این عضلات به افراد این امکان را می‌دهند که بدون هیچ‌گونه مشکلی پاهای خود را خم یا صاف کنند. کارکرد بیش از اندازه این ناحیه باعث فرسوده شدن و همچنین در معرض خطر قرار گرفتن مداوم این بخش از بدن خواهد شد. آسیب‌های این ناحیه از بدن بیشتر بر روی افراد ورزشکار و افرادی که فعالیت بدنی زیادی دارند اتفاق می‌افتد. در افراد معمولی این آسیب به دلیل حرکت ناگهانی ایجاد می‌شود. از آنجایی که مفصل لگن به عضلات و عصب‌های کشاله ران بسیار نزدیک است، امکان احساس درد به دلیل مشکلات مفصلی مربوط به لگن بسیار زیاد خواهد بود. با ما در وب‌سایت دکتر ابوالاحرار همراه باشید تا به بررسی تک به تک علت درد کشاله ران بپردازیم.

علت درد کشاله ران - مطب دکتر ابوالاحرار در شهر تهران

۱- پروستاتیت یا التهاب غده پروستات

عفونت یا تورم در غده پروستات را عموماً پروستاتیت می‌گویند. وجود مشکل پروستاتیت در بیمار علاوه بر ایجاد درد، باعث ایجاد مشکلاتی در ادرار کردن نیز می‌شود. التهاب پروستات به صورت خود به خودی درمان می‌شود و نیازی به مراجعه به پزشک نیست؛ اما لازم است بدانید اگر عامل ایجاد آن عفونت باشد، نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک است که پزشک معالج برای شما تجویز خواهد کرد.

۲- بورسیت ایلئوپزواس

کیسه‌های کوچک دارای مایع در اطراف بدن را بورس می‌گویند. این بورس‌‌ها در مناطق استراتژیک بدن قرار دارند تا در صورت فشار زیاد از اصطکاک جلوگیری نمایند. از همین رو ایجاد التهاب در بورس‌ها باعث احساس درد در قسمت کشاله ران می‌شود. توجه داشته باشید که امکان گسترش این درد به خارج از ناحیه کشاله ران وجود دارد. در صورتی که این درد را در خود احساس می‌کنید، نیاز است که حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمایید. روش درمانی عموماً به صورت پرهیز از انجام فعالیت‌هایی است که این درد را افزایش می‌دهد، در کنار این پرهیز پزشک برای کاهش درد قرص‌های مسکن و جلسات فیزیوتراپی را هم تجویز می‌کند. در حالت‌های خیلی خاص و ویژه این بیماری نیاز به جراحی دارد ولی معمولاً با درمان‌های دارویی قابل درمان است.

۳- کبود شدن کشاله ران

علت درد کشاله ران را می‌توان کبود شدن کشاله ران هم دانست. علت کبودی در هر منطقه از بدن، وارد آمدن آسیب به عروق خونی آن منطقه است، این عروق وظیفه خون‌رسانی از قلب به دیگر اندام‌ها را دارند. از علائم کبودی در ناحیه کشاله ران می‌توان به تغییر رنگ پوست از سفید به آبی یا بنفش کبود نام برد. کبودی اگر بر اثر ضربه شدیدی نباشد به خودی خود رفع خواهد شد و نیازی به مراجعه پزشک نخواهد داشت؛ اما اگر ضربه شدید باشد و باعث شکستگی شود، نیاز است که حتماً به پزشک مراجعه کنید.

۴- اپیدیدیمیت (التهاب اپیدیدیم)

تورم مجاری ذخیره کننده‌ی اسپرم یا مجاری اپیدیدیم را اپیدیدیمیت می‌گویند، دلیل اصلی ایجاد این بیماری را می‌توان عفونت دانست. این بیماری‌ دارای علائم و نشانه‌هایی است که باید در صورت مشاهده هرچه سریع‌تر به پزشک معالج مراجعه نمایید.

علائم اپیدیدیمیت

  • تب
  • درد در هنگام ادرار کردن
  • وجود درد در یک طرف اسکروتوم یا کیسه‌ی بیضه
  • خروج ترشحات از آلت تناسلی

۵- سرطان بیضه

سرطان بیضه معمولاً باعث ایجاد توده دردناک یا بدون درد می‌شود، هرچه این بیماری سریع‌تر تشخیص داده شود و روند درمان سریع‌تر انجام شود، امکان بهبودی کامل بیشتر خواهد شد. لازم به توضیح است که این بیماری زیاد شایع نیست.

۶- سنگ کلیه

علت به وجود آمدن سنگ کلیه را‌ می‌توان کم‌کاری کلیه‌ها و نوشیدن‌ آب‌های دارای مواد معدنی زیاد دانست. سنگ کلیه کریستال‌های بسیار کوچکی هستند که در کلیه تشکیل می‌شوند و می‌توانند در مجاری بین مثانه و کلیه گیر کنند. سنگ کلیه باعث ایجاد دردهای شدید می‌شود و در صورت بزرگ بودن سنگ نیاز است که بیمار تحت عمل جراحی سنگ را دفع نماید.

۷- عفونت کلیه‌ها

معمولاً عفونت کلیه‌ها زمانی ایجاد می‌شود که عفونت از مثانه عبور کرده و وارد کلیه‌ها شده است. از علائم عفونت کلیه می‌توان به درد در قسمت کشاله ران، نیاز به تکرار ادرار مداوم و دیده شدن خون و چرک در ادرار اشاره کرد. معمولاً دلیل اصلی ایجاد این بیماری باکتری اشریشیا‌کلی است. با توجه به نظر پزشک این بیماری توسط آنتی‌بیوتیک‌ها قابل درمان است.

همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه آرتروز، تفاوت دیسک کمر با سیاتیک، آندومتریوز و مواد مضر برای دیسک کمر را در وب‌سایت دکتر ابوالاحرار فلوشیپ فوق تخصص درد مطالعه کنید.

علت درد کشاله ران چیست - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

۸- نکروز آواسکولار

دلیل دیگر ایجاد درد در قسمت کشاله ران بیماری نکروز آواسکولار است. علت به وجود آمدن این بیماری، از بین رفتن بافت استخوانی به دلیل کمبود خون‌رسانی در اعضای بدن است. برای تشخیص این بیماری بهتر است به یک پزشک حاذق مراجعه کنید.

۹- واریکوسل اولیه

از دلایل دیگر ایجاد درد در کشاله ران، می‌توان به واریکوسل اشاره کرد. واریکوسل به پیچ خوردن ورید‌های بالایی بیضه گفته می‌شود که یا در یک طرف یا در هر دو طرف ایجاد می‌شود. بیماری واریکوسل را می‌توان بر اساس درجه‌بندی و شدت آن تقسیم‌بندی کرد. واریکوسل درجه یک، حالت عادی و درجه سه بیشترین میزان درجه واریکوسل به حساب می‌آید. بیمار پس از درمان بیماری واریکوسل نیاز است که تا ۲۰ روز استراحت مداوم داشته باشد و از حرکات سنگین بپرهیزد. عدم رعایت این موارد بعد از عمل باعث ایجاد دوباره واریکوسل در بیمار خواهد شد. در اکثر عمل‌های واریکوسل، درد همچنان با بیمار باقی خواهد ماند.

۱۰- شکستگی‌های ایجاد شده بر اثر فشار زیاد

اگر فشار زیادی به استخوان سالم وارد بیاید، امکان شکسته شدن استخوان وجود خواهد داشت.

۱۱- فتق

به تورم اسفنجی در ناحیه کشاله ران فتق گفته می‌شود، این فتق می‌تواند کیسه بیضه را برآمده کند. در صورتی که پیچشی در فتق اتفاق نیافتد، می‌توان گفت بیمار دردی را احساس نخواهد کرد. در صورت پیچش فتق نیاز است که بیمار سریعاً به پزشک مراجعه کند و درمان را آغاز کند.

۱۲- پوکی استخوان گذرای مفصل ران

پوکی استخوان گذرای با پوکی استخوان معمولی تفاوت دارد تا کنون دلیلی برای این بیماری یافت نشده است. از مهم‌ترین علائم این بیماری می‌توان به احساس درد در قسمت کشاله ران اشاره کرد. این بیماری معمولاً به صورت طبیعی رفع‌ می‌شود و نیاز به درمان خاصی ندارد. در نوع پیشرفته این بیماری سر استخوان ران سیاه شده و باعث ایجاد مشکلات متعدد برای بیمار می‌شود به همین خاطر نیاز است در صورتی که علت درد کشاله ران خود را نمی‌دانید به پزشک متخصص مراجعه کنید و علت درد را از وی جویا شوید.

علت درد کشاله ران - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

۱۳- تحریک شدن عصب؛ علت درد کشاله ران

گاهی اوقات درد ایجاد شده به دلیل تحریک شدن عصب‌های ناحیه جلوی لگن است. تحریک این عصب باعث می‌شود بیمار در قسمت کشاله ران خود احساس درد کند. عمده دلیل ایجاد این درد را می‌توان در پوشیدن لباس‌های تنگ دانست.

۱۴- روماتیسم

یکی دیگر از دلایل ایجاد درد در کشاله ران روماتیسم است. بیماری روماتیسم به علت درگیر کردن مفصل ران می‌تواند باعث ایجاد درد شود. بیماری روماتیسم توسط پزشکان و متخصصان روماتولوژی درمان ‌می‌شود. در نوع پیشرفته این بیماری، به علت از بین رفتن مفصل پزشک باید طی عمل جراحی مفصل ران را تعویض نماید.

۱۵- آبسه کشاله ران

یکی دیگر از دلایل احساس درد در این ناحیه، آبسه کشاله ران است. معمولاً دلیل ایجاد آبسه کشاله ران، عفونت پوست یا ناحیه زیرین آن است. این عفونت توسط یک باکتری ایجاد می‌شود، دلیل وجود آبسه واکنش نشان دادن بدن است، به این صورت که بدن در اطراف این باکتری یک توپ التهابی ایجاد می‌کند. اگر دچار آبسه هستید، نیاز است که هرچه سریع‌تر برای خالی کردن این آبسه به پزشک مراجعه نمایید.

۱۶- کشیده شدن عضلات

از شایع‌ترین و متداول‌‌‌ترین علت درد کشاله ران می‌توان به کشیدگی تاندون و رباط یا عضله اشاره کرد. این بیماری بیشتر در مردان ورزشکاران اتفاق می‌افتد. از علائم این بیماری می‌‌توان به احساس درد شدید در کشاله ران و احساس درد در هنگام بالا آوردن زانو اشاره کرد. در اکثر مواقع این کشیدگی به راحتی قابل درمان است و نیازی به اقدامات خاص پزشکی نیست، اما این نکته را باید در نظر گرفت که پزشک معالج باید تشخیص بدهد که به درمان دیگری جز استراحت نیاز است یا خیر.

۱۷- لنفادنیت (تورم گره‌های لنفی)

از دلایل ایجاد لنفادنیت می‌توان به ضربه دیدن ناحیه کشاله ران، تحریک‌پذیری شیمیایی، تشکیل لخته‌های خونی و یا وجود مواد خارجی در بدن نام برد.

بررسی علت درد کشاله ران - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

نحوه تشخیص علت درد کشاله ران

در اکثر مواقع درد ایجاد شده در قسمت کشاله ران نیازی به درمان خاصی ندارد و درد به صورت طبیعی از بین خواهد رفت؛ اما باید در نظر گرفت که اگر این درد به صورت مداوم و پیوسته باشد و بعد از گذشت چند روز همچنان در کشاله ران خود احساس درد ‌کنید، باید حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمود. پزشک پس از بررسی علت‌های ایجاد این درد و علائم جسمانی فرد، اقدام به نوشتن آزمایشات بیشتر و در صورت لزوم مسکن‌ تجویز خواهد کرد. لازم به توضیح است که در صورت نیاز امکان دارد پزشک معاینات فیزیکی را نیز به آزمایشات شما اضافه کند.

۱- آزمایش تشخیص عفونت در خون

در این آزمایش شمارش تمام سلول‌های خونی فرد انجام می‌شود. از این آزمایش می‌توان به وجود عفونت در خون بیمار پی برد.

۲- آزمایش فتق برای تشخیص علت درد کشاله ران

نیاز است که پزشک از سالم بودن فتق اطمینان حاصل کند برای همین موضوع پزشک یک انگشت خود را به درون کیسه بیضه فرو می‌برد و از بیمار درخواست می‌کند که سرفه‌ای نسبتاً بلند انجام دهد. این سرفه باعث می‌شود فشار درون شکم افزایش پیدا کند و روده‌ها به سمت مجرای فتق فشار وارد کنند.

۳- آزمایش سونوگرافی و آزمایش اشعه ایکس

در صورتی که در کشاله ران فرد بیمار شکستگی وجود داشته باشد، پزشک می‌تواند به وسیله آزمایش اشعه ایکس و سونوگرافی از این شکستگی اطلاع حاصل نماید.

روش‌های درمان درد کشاله ران

علت درد کشاله ران همچنان که در ابتدای مقاله توضیح داده شد، متفاوت است. فرد مبتلا به درد در قسمت کشاله ران ‌می‌تواند در منزل درمان خود را شروع کند، کشیدگی‌های جزئی و کوچک به راحتی در منزل قابل رفع هستند. توجه داشته باشید اگر درد شما شدید است و به صورت مداوم احساس درد می‌کنید نیاز است که به پزشک متخصص مراجعه کنید تا اقدامات لازم را پزشک انجام دهد.

پس از این‌که معاینات اولیه بر روی شما انجام شد، پزشک علت درد کشاله ران شما را تشخیص می‌دهد. در این مرحله با توجه به علت درد، پزشک اقدام به انتخاب روش مناسب برای رفع این مشکل می‌کند. به عنوان مثال اگر درد ایجاد شده در قسمت کشاله ران به علت وجود واریکوسل باشد، نیاز است که پزشک اقدام به جراحی واریکوسل کند. در صورتی که درد جزئی باشد و علت ایجاد آن کشیدگی باشد، پزشک معمولاً با مسکن‌ها سعی در رفع آن خواهد کرد.

سخن پایانی

وجود درد در قسمت کشاله ران یکی از دردهای حساس و کلافه کننده برای افراد خواهد بود. این درد می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد، از کبودی گرفته تا درد به خاطر بیرون‌زدگی فتق بیمار، راه‌های درمان این بیماری بر اساس علت درد می‌تواند متفاوت باشد. ما در این مقاله از وب‌سایت دکتر ابوالاحرار فلوشیپ فوق تخصص درد در شهر تهران سعی کردیم اطلاعات جامع و کاملی پیرامون موضوع علت درد کشاله ران برای شما گردآوری نماییم.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۴ / ۵٫ تعداد رای: ۱

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید