هر آنچه باید در مورد درد پاشنه پا بدانید!

پا دارای بیست و شش استخوان، سی و سه مفصل و حدود صد تاندون است. بزرگ‌ترین استخوان پا، استخوان پاشنه پا است. عوامل متعددی می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی پاشنه پا و ایجاد درد در این ناحیه شود. این درد در بعضی اوقات خفیف و قابل تحمل است و در بعضی مواقع شدیدتر می‌شود. در صورت آسیب‌دیدگی و ایجاد درد در پاشنه پا اگر روش‌های درمان سنتی و خانگی تأثیری در بهبودی‌تان نداشت بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا او به طور دقیق‌تری به بررسی علت درد پاشنه پا بپردازد و درمان مناسبی را جهت رفع این مشکل برای شما تجویز کند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی علت درد پاشنه پا و روش‌های درمان آن بپردازیم.

علل  ایجاد درد پاشنه پا

۱- فاسئیت پلانتار

به درد غلاف کف پا فاسئیت پلانتار می‌گویند. غلاف کف پا یک نوار فیبری باریک از جنس بافت می‌باشد که در کف پا قرار دارد و باعث محافظت از قوس کف پا می‌شود. این مشکل زمانی به وجود می‌آید که غلاف کف پا تحت فشار زیادی قرار بگیرد که این فشار باعث ایجاد پارگی‌هایی در محل اتصال استخوان پاشنه به غلاف پا می‌شود. تقریباً همه افراد، مستعد ابتلا به فاسئیت پلانتار هستند اما این مشکل در افراد زیر بیشتر از سایرین رخ می‌دهد.

– افراد مبتلا به دیابت

– کسانی که اضافه وزن زیادی دارند.

– زنان حامله

– ورزشکاران به خصوص دوندگان، والیبالیست‌ها و تنیس‌بازها

علائم درد پاشنه پا - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

بهتر است بدانید که پوشیدن کفش‌های غیراستاندارد و جابه‌جایی و هل دادن وسایل سنگین نیز احتمال به وجود آمدن فاسئیت پلانتار را افزایش می‌دهد. در ورزشکاران این مشکل به دنبال تمرین‌های طولانی و طاقت‌فرسا و پس از دویدن‌های زیاد رخ می‌دهد . کسانی که  کف پای صافی دارند نیز در زمره افراد مستعد ابتلا به این مشکل هستند.

۲- خار پاشنه

به رشد غیرطبیعی و غیرمعمول استخوان در ناحیه اتصال استخوان پاشنه به غلاف کف پا  خار پاشنه می‌گویند. خار پاشنه نیز یکی از علل ایجاد درد پاشنه پا است. این مشکل در افرادی با اضافه وزن بالا و دوندگان و ورزشکاران به دلیل کشیدگی عضلات مچ پا و غلاف کف پا بیشتر به وجود می‌آید. افراد زیادی از جمله پزشکان علت درد پاشنه پا را فقط مربوط به مشکل خار پاشنه می‌دانند.

اما باید بدانید که علت ایجاد خار پاشنه، وجود یک برجستگی در زیر استخوان پاشنه است که حتی با برداشتن آن درد در تعداد زیادی از بیماران از بین نخواهد رفت. طبق بررسی‌های صورت گرفته، از هر ده نفر یک نفر به خار پاشنه مبتلا است ولی همه آن‌ها از درد در ناحیه پاشنه پا شکایت ندارند. در بسیاری از اوقات با بررسی عکس‌های رادیولوژی پزشکان متوجه می‌شوند که علت ایجاد درد در ناحیه پاشنه پا، خار پاشنه نیست بلکه درد به خار عوارض مربوط به فاسئیت پلانتار به وجود می‌آید.

روش‌های درمان درد پاشنه پا - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

۳- آپوفیزیت کالکانه

بر اثر ایجاد این مشکل، مرکز استخوان پاشنه پا دردناک می‌شود. آپوفیزیت کالکانه به دلیل استفاده از کفش‌های غیراستاندارد و یا فعالیت ورزشی طولانی مدت ایجاد می‌شود. این درد در پشت پاشنه پا بیشتر از سایر قسمت‌ها احساس می‌شود و اغلب افرادی که در سنین رشد قرار دارند؛ یعنی کودکان هشت تا چهارده سال را درگیر می‌کند. به جرئت می‌توان گفت که همه کودکان ممکن است به این مشکل دچار شوند اما کودکانی که ورزش‌های سنگین‌تری انجام می‌دهند یا ورزش‌هایی انجام می‌دهند که به پریدن نیاز دارد مانند والیبالیست‌ها بیشتر از دیگران احتمال دارد به این عارضه دچار شوند.

۴- بورسیت

بورس‌ها در واقع کیسه‌هایی هستند که در اطراف مفاصل وجود دارند و به عضلات و تاندون‌ها اجازه می‌دهند که در هنگام حرکت کردن به ‌راحتی جابه‌جا شوند. در صورت التهاب بورس‌ها گفته می‌شود که فرد به بورسیت مبتلا شده است. درد در پشت پا و کف پاشنه پا یکی از علائم ابتلا به بورسیت است. این بیماری باعث ایجاد برخی مشکلات ساختاری در مچ پا می‌شود و اگر درمان نشود می‌تواند بر روی راه رفتن فرد مبتلا تاثیر منفی بگذارد و باعث غیرطبیعی راه رفتن بیمار شود. استفاده از کفش‌هایی که کف آن‌ها به اندازه کافی نرم نیست یکی از دلایل ابتلا به بورسیت است.

۵- اگزوستوز پشت پاشنه

در میان خانم‌های جوان به علت استفاده از کفش‌های پاشنه بلند این عارضه بیشتر رخ می‌دهد. این بیماری با عنوان ضربه کفش پاشنه بلند نیز شناخته می‌شود. در اگزوستوز پشت پاشنه یک زائده استخوانی کوچک در پشت پاشنه پا به صورت غیرطبیعی رشد می‌کند و باعث ایجاد درد و ناراحتی در این ناحیه می‌شود.

درد پاشنه پا - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

۶- التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل، تاندونی است که پاشنه پا را به ساق پا متصل می‌کند. در اثر فعالیت‌های ورزشی شدیدی که معمولاً با پریدن همراه هستند ممکن است تاندون آشیل دچار التهاب شود. التهاب تاندون آشیل یا به اصطلاح تاندونیت آشیل ممکن است بر اثر استفاده از کفش‌های نامناسب و پیاده‌روی‌های طولانی با آن‌ها نیز به وجود بیاید.

۷- پیچ‌خوردگی و کبودی‌های موضعی

یکی از آسیب‌های رایج که باعث دردهای خفیف تا نسبتاً شدید در بین افراد می‌شود، آسیب‌دیدگی و پیچ‌خوردگی پا است. در صورت برخورد ضربه به پا  و راه رفتن بر روی یک جسم تیز ممکن است کبودی ایجاد شود و باعث ایجاد درد در ناحیه پاشنه پا شود. همچنین ایجاد فشار مضاعف بر روی یکی از عصب‌های پا می‌تواند دلیل سوزش، بی‌حسی و درد در پاشنه شود. معمولاً در صورت شکستگی یا پیچ‌خوردگی بر روی عصب‌های پا فشار وارد می‌شود و مشکلاتی به وجود می‌آید.

۸- به وجود آمدن برآمدگی‌های غیرطبیعی در پاشنه پا

این مشکل در میان نوجوانان بسیار شایع است. زیرا این افراد هنوز به بلوغ نرسیده‌اند و ممکن است در طی دوران رشد استخوان بیشتری در این ناحیه شکل بگیرد. برآمدگی‌های غیرطبیعی در میان خانم‌ها و افرادی که کف پای صاف دارند بیشتر دیده می‌شود. راه‌های مختلفی برای تشخیص کف پای صاف وجود دارد که در ادامه به طور مختصر تعدادی از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

– یک راه این است که پاهای خود را خیس کنید و بر روی یک سطح صاف راه بروید، ردپای به جای مانده از راه رفتن شما نشان‌دهنده این است که کف پای شما صاف است یا خیر.

– کفش‌هایتان را بر روی یک میز مسطح قرار دهید و به دقت به آن‌ها نگاه کنید، اگر کفش‌هایتان به طور یکنواختی ساییدگی پیدا کرده‌اند که مشکلی وجود ندارد؛ اما اگر کفش در ناحیه پاشنه پا به سمت داخل بیشتر از سایر قسمت‌ها ساییده شده باشد، احتمالاً کف پای شما صاف است.

– در حالی که صاف به سمت دیوار ایستاده‌اید، روی نوک انگشتان یکی از پاهایتان کمی بلند شوید و نوک انگشتان دست‌هایتان را روی دیوار قرار دهید. اگر قادر به انجام این کار نبودید احتمالاً کف پای شما صاف است.

البته برای تشخیص این مشکل بهتر است به پزشک مراجعه کنید، در برخی موارد تشخیص صاف بودن کف پا تنها با بررسی عکس رادیولوژی امکان‌پذیر است.

همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه درد پشت زانو، گرفتگی عضلات ساق پا، زانو درد و آرتروز زانو را در وب‌سایت دکتر ابوالاحرار مطالعه کنید.

علت ایجاد درد پاشنه پا - مطب دکتر ابوالاحرار در تهان

۹- شکستگی

بیشتر ورزشکاران حرفه‌ای در معرض پیچ‌خوردگی و شکستگی پا قرار دارند. اما ممکن است سایر افراد نیز در اثر پوکی استخوان به این مشکل دچار شوند. شکستگی پاشنه پا بسیار دردناک است و نیاز به درمان سریع و اورژانسی دارد.

۱۰- ایجاد التهاب مزمن

این مشکل به دلیل نازک و حساس شدن بافت پاشنه پا و همچنین راه رفتن‌های سنگین و طولانی ممکن است به وجود بیاید.

۱۱- بیماری سیور

بیماری سیور یا آپوفیز استخوان پاشنه پا یکی از دلایل شایع درد پاشنه در میان نوجوانانی است که به فعالیت‌های ورزشی حرفه‌ای می‌پردازند. در این افراد به دلیل فعالیت‌های زیاد، تعداد زیادی پارگی‌های کوچک در صفحه‌های رشد استخوان پاشنه به وجود می‌آید. بیشتر مبتلایان به این عارضه در سنین هفت تا پانزده سال قرار دارند.

۱۲- آنکیلوزانیا یا اسپوندیلیت آنکیلوزان

این عارضه باعث آرتریت ستون فقرات می‌شود که به دنبال آن التهاب شدید در مهره‌ها به وجود خواهد آمد. یکی از نشانه‌های این بیماری می‌تواند ایجاد درد در پاشنه باشد. از جمله دیگر دلایل ایجاد درد پاشنه می‌توان به کسیت استخوانی، کوفتگی استخوان و نقرس نوروما اشاره کرد.

درد پاشنه پا - مطب دکتر ابوالاحرار در شهر تهران

چگونه از ابتلا به درد پاشنه پا پیشگیری کنیم؟

راه‌های ساده‌ای برای جلوگیری از آسیب دیدن پاشنه پا و جلوگیری از ایجاد درد در این ناحیه وجود دارد که البته در همه افراد تاثیر گذار نیست و رعایت کردن آن‌ها باعث پیشگیری صد در صدی از ابتلا به درد در پاشنه درد نمی‌شود، اما بهتر است که همه افراد این موارد را رعایت کنند.

– استفاده از کفش‌های استاندارد و مناسب

– در هنگام فعالیت‌های بدنی از کفش‌های ورزشی استفاده کنید.

– رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از اضافه وزن

– در هنگام فعالیت‌های طولانی هر چند وقت یک‌بار استراحت کنید.

– انجام حرکات کششی را قبل از ورزش کردن نادیده نگیرید.

– کفشی را انتخاب کنید که اندازه پاهایتان باشد و کفی نرم و قابل‌انعطافی داشته باشد.

– کفش‌هایی که در قسمت پاشنه دچار مشکل و سائیدگی شده‌اند را دور بیاندازید و استفاده نکنید.

چه زمانی باید برای درد پاشنه پا به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که دچار درد در ناحیه پاشنه پا شدید و این درد با مراقبت‌های خانگی و استراحت کردن بهبود پیدا نکرد بهتر است برای معاینه دقیق به پزشک مراجعه کنید. علائمی که در صورت بروز آن‌ها باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید عبارت‌اند از:

– درد پاشنه پا به صورت ناگهانی شدید شود.

– در پاشنه پای خود التهاب و قرمزی مشاهده ‌کنید.

– بروز التهاب در پاشنه پا

– درد در پاشنه پا باعث ایجاد مشکلاتی در راه رفتن شود.

راه‌های درمان خانگی برای درمان درد پاشنه پا

-استراحت

-استفاده از کمپرس یخ روی پاشنه پا به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه

-مصرف دارو‌های ضد درد برای کاهش درد

-استفاده از کفش‌های مناسب و استاندارد

-استفاده از آتل شبانه (وسیله‌ای که موقع  خواب پا را می‌کشد)

بررسی درد پاشنه پا - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

درمان درد پاشنه پا

در صورتی که دردهای شما پس از انجام روش‌های خانگی بهبود پیدا نکرد به پزشک مراجعه کنید. پزشک متخصص با معاینه دقیق پا و در صورت لزوم بررسی عکس رادیولوژی و همچنین پرسیدن سؤالاتی در مورد شدت درد و زمان بروز آن، علت درد را مشخص خواهد کرد و پس از آن بهترین روش درمان را برای شما انتخاب خواهد کرد. یکی از راه‌های درمان فیزیوتراپی است. در بسیاری از موارد پزشک فیزیوتراپی را به بیمار پیشنهاد می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید فیزیوتراپی به تقویت تاندون‌های پا و عضلات پا کمک می‌کند.

همچنین در صورت نیاز پزشک برای کاهش درد داروهای ضدالتهاب را برای بیمار تجویز می‌کند. شما می‌توانید با  بستن پاهایتان و همچنین استفاده از پوشش‌های محافظتی برای پاهایتان از آن‌ها محافظت کنید. در موارد بسیار محدودی بیمار مجبور به انجام عمل جراحی می‌شود. اما به طور کلی به دلیل اینکه دوره نقاهت این گونه جراحی‌ها طولانی است و احتمال برگشت درد نیز وجود دارد، پزشک متخصص معمولاً جراحی را توصیه نمی‌کند. دکتر ابوالاحرار فوق تخصص درد با سال‌ها تجربه در درمان بیماری‌ها با تکیه بر روش‌های غیر جراحی می‌توانند در درمان درد پاشنه پا به شما کمک کنند.

عوارض ناشی از ایجاد درد پاشنه پا

 این درد می‌تواند بر روی راه رفتن طبیعی افراد و انجام فعالیت‌های روزانه تاثیر منفی بگذارد. در صورت به وجود آمدن دردهای مزمن ممکن است تعادل خود را هنگام راه رفتن از دست بدهید، زمین بخورید و مشکلات دیگری مانند شکستگی برایتان به وجود بیاید.

سخن پایانی

یکی از مشکلات شایع پا، درد پاشنه پا است که می‌تواند برای هر کسی ایجاد شود البته احتمال به وجود آمدن درد پاشنه در میان ورزشکاران بسیار بیشتر از افراد عادی است. درد پاشنه را می‌توان یک عارضه موضعی نامید که اغلب مچ پا را درگیر می‌کند. پا در هنگام راه رفتن و ایستادن وزن انسان را تحمل می‌کند و در صورت ایجاد درد در این ناحیه از بدن نباید آن را نادیده گرفت و باید به فکر درمان آن بود تا دردها شدیدتر و غیرقابل تحمل تر نشوند. دکتر نوید ابوالاحرار فوق تخصص درد در شهر تهران  با مهارت و تجربه بسیار در درمان بیماری‌های مربوط به پا با تکیه بر روش‌های غیر جراحی می‌توانند به شما در درمان دردهای مربوط به پاشنه پا کمک کنند. شما می‌توانید برای دریافت نوبت معاینه با مطب ایشان در تماس باشید.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید