تشخیص و درمان درد زانو چگونه است؟

در مطلب قبلی ما در مورد بیماری درد زانو، علل آن و اینکه چگونه می‌توان از ابتلا به آن پیشگیری کرد؛ حرف زدیم. در این مطالب می‌خواهیم در مورد تشخیص و درمان این بیماری بیشتر حرف بزنیم. دکتر نوید ابوالاحرار فلوشیپ فوق تخصصی درد مفتخر است درمان درد زانو را با کم تهاجم ترین روش ها به بیماران گرامی ارائه می‌دهد.

تشخیص درد زانو

هنگام معاینه فیزیکی پزشک به موارد زیر توجه می‌کند:

 • زانو را از نظر تورم، درد، حساسیت به لمس، گرمی و کبودی مورد بررسی قرار می‌دهد.
 • میزان توان حرکتی پا در جهات مختلف را ارزیابی می‌کند.
 • با وارد کردن فشار و کشیدن مفصل یکپارچگی و استحکام ساختارهای زانو را ارزیابی می‌کند.

آزمایشات تصویربرداری

در برخی موارد ممکن پزشک انجام آزمایشات زیر را لازم بداند:

 • رادیولوژی. در ابتدا ممکن است رادیولوژی را توصیه کند تا به کمک آن به شکستگی استخوان و بیماری فرسایش مفصل پی ببرد.
 • سی‌تی اسکن (اسکن توموگرافی رایانه‌ای). اسکنرهای توموگرافی رایانه‌ای تعداد زیادی از اشعه‌های ایکس که از زوایای مختلف تابیده می‌‌شوند را با یکدیگر ترکیب می‌کنند تا تصاویر مقطعی از درون بدن ایجاد کنند. سی‌تی اسکن به تشخیص مشکلات استخوانی و شکستگی‌های جزئی کمک می‌کند. نوع خاصی از سی‌تی اسکن می‌تواند دقیقاً نقرس را حتی در صورت عدم ایجاد تورم مفصل، تشخیص دهد.
 • سونوگرافی. در این تکنولوژی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر واقعی از ساختارهای بافت نرم اطراف یا درون زانو استفاده می‌شود. ممکن است پزشک حین انجام این آزمایش زانو را در جهات مختلف حرکت دهد تا به بررسی مشکلات خاص بپردازد.
 • ام‌آر‌آی(تصویربرداری رزونانس مغناطیسی). در ام‌آر‌آی از امواج رادیویی و یک آهنربای قدرتمند برای ایجاد تصاویر سه‌بعدی از زانو استفاده می‌شود. این آزمایش برای نمایش آسیب بافت‌های نرم از جمله رباط‌ها، تاندون‌ها، غضروف‌ها و ماهیچه‌ها بسیار مفید و کارآمد است.

آزمایش خون

درصورتی‌که پزشک به عفونت و یا التهاب مشکوک باشد، انجام آزمایشات خون و روشی به نام آرتروسنتز توصیه می‌کند. در این روش مقدار اندکی از مایع مفصلی زانو به وسیله سوزن از مفصل زانو خارج می‌شود و به منظور بررسی و آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

تشخیص و درمان درد زانو چگونه است؟

درمان درد زانو

درمان درد زانو ممکن است بسته به علت بروز درد، متفاوت باشد.

دارو

ممکن است پزشک به منظور تسکین درد و درمان درد زانو بیماری‌هایی مانند روماتیسم مفصلی و نقرس دارو تجویز کند.

فیزیوتراپی

تقویت عضلات اطراف زانو به پایداری بیشتر آن کمک می‌کنند. ممکن است پزشک براساس شرایط خاصی که سبب بروز درد شده است؛ فیزیوتراپی و یا انواع مختلف ورزش‌های تقویتی را توصیه کند.

درصورتی‌که فرد از نظر فیزیکی فعال یا ورزشکار باشد باید با انجام ورزش‌های مناسب الگوهای حرکتی دارای تأثیر منفی بر روی زانو را اصلاح کند و حین ورزش و فعالیت‌های فیزیکی از تکنیک‌های مناسب استفاده کند. همچنین تمرینات ورزشی تعادلی و انعطاف‌پذیری از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

کفه‌های طبی کفش دارای گوه‌ در یک طرف پاشنه، سبب کاهش فشار وارد شده به بخشی از زانو می‌شوند که در معرض آرتروز قرار دارد. در برخی  موارد می‌توان با استفاده از زانوبند از زانو در برابر آسیب‌دیدگی محافظت کرد.

تزریق

در بعضی موارد پزشک دارو یا مواد دیگر را مستقیماً به مفصل تزریق می‌کند. از جمله داروها و مواد مورد استفاده در این روش می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • کورتیکواستروئیدها (کورتون). تزریق این دارو به مفصل زانو، سبب کاهش علائم شدید آرتروز می‌شود و همچنین تسکین‌دهنده دردی است که احتمال دارد چندین ماه ادامه داشته باشد. این تزریق برای همه بیماران مؤثر نیست.
 • اسید هیالورونیک. این مایع غلیظ مشابه مایعی است که به طورطبیعی موجب لغزنده‌شدن سطوح مفصلی می‌شود. با تزریق این مایع به زانو حرکت بیمار بهبود یافته و درد کاهش می‌یابد. اگرچه نتایج مطالعات پیرامون تأثیرگذاری این روش چندان مشخص نیست اما تسکین درد حاصل از یک یا چندبار تزریق این دارو به مدت شش ماه باقی می‌ماند.
 • پلاسمای غنی از پلاکت (PRP). پلاسمای غنی از پلاکت دربرگیرنده فاکتورهای رشد بسیار زیادی است که التهاب را کاهش می‌دهند و بهبود را سبب می‌شوند. این نوع تزریق در افراد دارای زانو درد ناشی از پارگی تاندون، اسپرین (آسیب‌دیدگی رباط) و جراحت بسیار مؤثر است.

عمل جراحی برای درمان درد زانو

اگر فرد دچار جراحتی باشد که به عمل جراحی نیاز داشته باشد، معمولاً نیاز نیست که سریعاً برای انجام عمل اقدام کند. بیمار باید قبل از هر تصمیم‌گیری، جوانب مثبت و منفی هر دو روش درمانی، توانبخشی بدون عمل جراحی و جراحی ترمیمی و بازسازی را ارزیابی کند و پی ببرد کدام یک اهمیت بیشتری برای او دارند.

درصورتی‌که تصمیم فرد برای درمان درد زانو، اجرای عمل جراحی باشد؛ می‌تواند یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کند:

 • جراحی آرتروسکوپی. براساس نوع جراحت، پزشک می‌تواند با ایجاد شکاف‌های کوچک در اطراف زانو و وارد کردن دوربین فیبر نوری و ابزارهای باریک و طویل آسیب مفصلی را معاینه و بازسازی کند. برای حذف قطعه شناور و آزاد در زانو، حذف یا ترمیم غضروف آسیب‌دیده (به‌ویژه زمانی‌که مانع حرکت زانو شده باشد) و بازسازی رباط‌های پاره شده می‌توان از این روش جراحی استفاده کرد.
 • جراحی تعویض پارشیال. در این روش جراحان آسیب‌دیده‌ترین بخش زانو را با قطعات ساخته‌شده از فلز و پلاستیک جایگزین می‌کنند. این عمل معمولاً از طریق شکاف‌های کوچک انجام می‌شود بنابراین روند بهبودی از طریق این عمل بسیار سریع‌تر از روش جایگزینی کامل خواهد بود.
 • جایگزینی کامل زانو. در این روش جراح استخوان و غضروف آسیب‌دیده را از استخوان زانو، استخوان قلم پا و کشکک زانو جدا می‌کنند و آن را با یک مفصل مصنوعی ساخته شده از آلیاژهای فلزی، پلاستیک‌های با کیفیت و پلیمرها جایگزین می‌کند.

تشخیص و درمان درد زانو چگونه است؟

سبک زندگی و درمان‌های خانگی درد زانو

داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسین سدیم به کاهش درد زانو کمک می‌کنند. برخی از افراد از پمادهای حاوی ماده بی‌حس کننده مانند لیدوکائین یا کپسایسین که عامل اصلی طعم تند فلفل است برای تسکین درد خود استفاده می‌کنند.

از جمله اقدامات خود مراقبتی برای زانو آسیب‌دیده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استراحت‌کردن. برای مدتی به منظور کاهش فشار بر روی زانو، بهبود جراحت و جلوگیری از آسیب بیشتر فعالیت‌های عادی خود را تا حد امکان کنار بگذارید و استراحت کنید. یک یا دو روز استراحت برای یک آسیب‌دیدگی جزئی کافی است. آسیب‌های شدیدتر به مدت زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارند.
 • یخ. یخ درد و تورم را کاهش می‌دهد. یک کیسه نخود یخ‌زده می‌تواند با پوشش کامل زانو درد را کاهش دهد. همچنین می‌توانید برای محافظت از پوست، کیسه یخ را در یک حوله نازک قرار دهید. یخ درمانی یک روش بی‌خطر و مؤثر است اما هر دفعه نباید بیش از ۲۰ دقیقه یخ را روی محل آسیب‌دیدگی قرار داد. چرا که به پوست و اعصاب آسیب می‌رساند.
 • حرارت. می‌توان با قرار دادن یک کیسه گرم یا یک بطری آب‌گرم بر روی ناحیه دردناک زانو تسکین موقتی درد را تجربه کرد.
 • فشار دادن محل آسیب. این کار مانع ایجاد مایع در بافت‌های آسیب‌دیده می‌شود و پایداری و تعادل زانو را حفظ می‌کند. از باندکشی سبک، چسبنده و قابل تنفس استفاده کنید. باید به قدری تنگ بسته شود که بدون تداخل در جریان خون، از زانو محافظت کند.
 • ارتفاع. برای کاهش تورم پا آسیب‌دیده را روی بالشت قرار دهید یا بر روی یک صندلی راحتی بنشینید.

دیگر روش‌های درمانی

 • گلوکوزامین و کندرویتین. مطالعات نتایج متفاوتی را پیرامون اثر بخشی این مکمل‌ها برای تسکین درد آرتروز گزارش دادند.
 • طب‌سوزنی. مطالعات نشان می‌دهند که طب سوزنی یک روش مؤثر در کاهش درد زانو ناشی از آرتروز است. در این روش پزشک سوزن‌های بسیار نازکی را وارد قسمت‌های مشخصی از پوست بدن می‌کند.

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان از این مشکل رنج می‌برید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر نوید ابوالاحرار ، فلوشیپ فوق تخصصی درد ، واقع در تهران – بزرگراه جلال آل احمد – بین کارگر و چمران – زیر پل گیشا – کوی پروانه – پلاک ۲ – طبقه ۲ تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی با کم‌تهاجم‌ترین روش‌ها برایتان انتخاب گردد.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

مطالب پیشنهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید