درد زانو چیست و چگونه درمان می‌شود؟

درد زانو یک درد شایع است که در بین تمام گروه‌های سنی دیده می‌شود. درد زانو ممکن است ناشی از آسیب‌هایی همچون پارگی رباط و یا غضروف باشد. بیمارهایی مانند آرتروز، عفونت و نقرس نیز می‌توانند از علل بروز این درد باشند. دکتر نوید ابوالاحرار فلوشیپ فوق تخصصی درد مفتخر است درمان درد زانو را با کم تهاجم ترین روش ها به بیماران گرامی ارائه می‌دهد.

بسیاری از انواع زانو دردهای جزئی به درمان‌های خانگی (خوددرمانی) به خوبی پاسخ می‌دهند. فیزیوتراپی و استفاده از زانوبند نیز به بهبود درد کمک می‌کنند. با این وجود بعضی از زانو دردها تنها با عمل‌ جراحی بهبود می‌یابند.

علائم درد زانو

موقعیت و شدت درد زانو بسته به علت بروز آن می‌تواند متغییر باشد. علائم و نشانه‌های همراه با درد زانو عبارتند از:

 • ورم و سفتی
 • گرم و قرمز بودن محل درد
 • ضعف و ناپایداری (لرزش)
 • صدای تق تق زانو
 • صاف نشدن زانو

زمان مراجعه به پزشک

در صورت بروز هر یک از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • عدم تحمل وزن بدن یا احساس لرزش و ناپایداری در زانو (از کار افتادن)
 • ورم قابل‌توجه زانو
 • ناتوانی در صاف‌کردن و خم‌کردن کامل زانو
 • تغییر شکل ظاهری پا یا زانو
 • بروز تب علاوه ‌بر قرمزی، درد و ورم در زانو
 • درد شدید ناشی از آسیب زانو

علل

زانو درد می‌تواند ناشی از آسیب‌دیدگی، مشکلات مکانیکی، انواع آرتروز و دیگر مشکلات باشد.

آسیب‌دیدگی

درد زانو چیست و چگونه درمان می‌شود؟

آسیب‌دیدگی رباط صلیبی قدامی

درد زانو چیست و چگونه درمان می‌شود؟

منیسک پاره شده

آسیب‌دیدگی زانو می‌تواند رباط‌ها، تاندون‌ها و یا کیسه‌های پر از مایع (بورسا) را تحت تأثیر قرار دهد. این بورساها اطراف مفصل زانو و همچنین استخوان‌ها، غضروف‌ها و رباط‌های تشکیل دهنده مفصل را احاطه کرده‌اند. دیگر آسیب‌های رایج زانو عبارتند از:

 • آسیب رباط صلیبی قدامی (ACL). منظور از آسیب ACL پاره‌شدن آن است. ACL یکی از چهار رباطی است که استخوان ساق‌پا را به استخوان ران متصل می‌کنند.

آسیب رباط صلیبی قدامی بیشتر در بین بازیکنان بسکتبال، فوتبال و دیگر ورزش‌های دربرگیرنده تغییر جهت ناگهانی شایع است.

 • شکستگی. استخوان‌های زانو از جمله کشکک یا کاسه زانو (پاتلا) ممکن است در اثر تصادفات موتوری و یا زمین‌خوردن دچار شکستگی شوند. افرادی که استخوان‌های آن‌ها در اثر پوکی استخوان ضعیف شده است، گاهی حتی با قدم‌برداشتن نادرست دچار شکستگی می‌شوند.
 • پارگی منیسک. منیسک از غضروف‌های سخت و لاستیکی تشکیل شده و همانند یک جاذب شوک و ضربه بین استخوان ساق پا و ران عمل می‌کند. اگر زمانی‌که وزن بدن بر روی منیسک قرار دارد به یک باره بچرخید، منسیک پاره می‌شود.
 • بورسیت زانو. برخی از آسیب‌ها ممکن است سبب ملتهب‌شدن بورسا‌های زانو شوند. بورسا‌ها کیسه‌های کوچکی از مایع هستند که همانند یک ضربه‌گیر از مفصل زانو محافظت می‌کنند و این امکان را ایجاد می‌کنند که تاندون‌ها و رباط‌ها به آرامی روی مفصل سر بخورند.
 • تاندونیت (التهاب) پاتلار یا زانوی پرشگران. در تاندونیت یک یا بیش از یک تاندون، تحریک و ملتهب می‌شود. تاندون بافت ضخیم و رشته‌ای است که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کند. در دوچرخه‌سواران، دوندگان، اسکی‌بازان و افرادی که ورزش‌ها و فعالیت‌های پرشی انجام می‌دهند احتمال بروز عفونت در تاندون پاتلار وجود دارد. تاندون پاتلار عضله چهار سر ران را به استخوان ساق پا متصل می‌کند.

مشکلات مکانیکی  

در ادامه به بررسی برخی از مشکلات مکانیکی که سبب بروز درد زانو می‌شوند می‌پردازیم.

 • وجود قطعه آزاد یا شناور در زانو. گاهی اوقات آسیب یا تحلیل استخوان یا غضروف باعث می‌شود که بخشی از استخوان یا غضروف جدا شده و در فضای مفصلی شناور شود. تا زمانی‌که قطعه شناور مانع حرکت مفصل زانو نشود (تأثیر این موضوع مشابه قرار گرفتن مداد بین لولای در است) این آسیب مشکل خاصی را سبب نخواهد شد.
 • سندرم نوار (باند) ایلیوتیبیال. این سندرم زمانی بروز می‌کند که نوار محکم بافتی که از قسمت خارجی لگن تا قسمت خارجی زانو کشیده شده است (نوار ایلیوتیبیال) به قدر سفت و محکم شود که سبب ایجاد اصطکاک بین نوار و قسمت خارجی استخوان ران می‌شود. دوندگان و دوچرخه‌سواران بیش از دیگران در معرض ابتلا به این سندرم قرار دارند.
 • دررفتگی کشکک زانو (پاتلا). زمانی رخ می‌دهد که استخوان مثلثی شکل کشکک که قسمت جلوی زانو را پوشش می‌دهد، از جای خود خارج شود. این دررفتگی معمولاً به سمت خارج زانو رخ می‌دهد. در برخی موارد کشکک به همان صورت باقی می‌ماند و این دررفتگی به طور ظاهری کاملاً مشخص است.
 • درد پا یا لگن. گاهی برای کاهش درد پا و لگن ممکن است راه رفتن خود را تغییر دهید و این مفاصل دردناک را تسکین بخشید. اما تغییر جهت ممکن است فشار زیادی را به مفصل زانو وارد کند. در موارد بسیاری مشکلات لگن و پا منجر به درد زانو می‌شوند.

مقالات مرتبط:

درد زانو و روش‌های درمانی آن

درمان زانودرد با PRP پی آر پی

بررسی دلایل و علائم زانو درد در جوانی


انواع آرتروز

بیش از صد نوع آرتروز وجود دارد. انواعی از آن که ممکن است بر روی زانو اثرگذار باشند عبارتند از:

 • استئوآرتریت (آرتروز). به این نوع آرتروز، آرتروز مخرب یا فرسایشی نیز گفته می‌شود و شایع‌ترین نوع آرتروز است. آرتروز بیماری طبیعی و اجتناب‌ناپذیری است. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که غضروف زانو با افزایش سن دچار فرسودگی شود.
 • آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی). ناتوان کننده‌ترین نوع آرتروز، روماتیسم مفصلی است. روماتیسم یک بیماری خودایمنی است که تقریباً بر روی تمام مفصل‌های بدن از جمله زانو تأثیرگذار است. اگرچه این یک بیماری مزمن است اما شدت متفاوتی دارد و ممکن است موقتی باشد.
 • نقرس. این نوع آرتروز زمانی بروز پیدا می‌کند که کریستال‌های اسید اوریک در مفصل ساخته شوند. اگرچه نقرس معمولاً انگشت شست پا را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما می‌تواند در زانو هم رخ دهد.
 • نقرس کاذب (شبه نقرس). این بیماری اغلب با نقرس اشتباه گرفته می‌شود. نقرس کاذب در اثر ساخته‌شدن کریستال‌های کلسیم در مایع مفصلی بروز می‌کند. زانوها شایع‌ترین مفاصلی هستند که تحت تأثیر این بیماری قرار می‌گیرند.
 • آرتروز سپتیک (عفونت مفصلی). گاهی اوقات مفصل زانو عفونی شده و با ورم، درد و قرمزی همراه خواهد بود. آرتروز سپتیک با تب همراه است و معمولاً قبل از بروز درد هیچ آسیبی به زانو وارد نشده است. این بیماری می‌تواند به سرعت آسیب شدیدی به مفصل زانو وارد کند. در صورتی‌که بروز درد همراه با این علائم باشد، بایستی هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرد.

دیگر مشکلات

سندرم درد پاتلوفمورال به درد افزایشی بین کشکک زانو (پاتلا) و استخوان ران (فمور) اشاره دارد. این بیماری بین ورزشکاران، نوجوانان و به ویژه افراد دارای حرکت نامناسب کشکک زانو و همچنین در میانسالان مبتلا به آرتروز کشکک زانو رایج است.

عوامل خطر موثر در ابتلا به درد زانو

تعدادی از عوامل افزایش‌دهنده خطر بروز مشکلات زانو عبارتند از:

 • اضافه وزن. اضافه وزن و چاقی فشار وزن وارد شده به زانو را افزایش می‌دهد. حتی حین فعالیت‌های عادی روزانه مانند پیاده‌روی و بالارفتن و پایین‌آمدن از پله‌ها. اضافه وزن همچنین سرعت فرسایش غضروف مفصلی را افزایش داده و منجر به آرتروز می‌شود.
 • عدم انعطاف‌پذیری یا قدرت عضله. عدم انعطاف‌پذیری و قدرت کم عضلات خطر آسیب‌دیدگی زانوها را افزایش می‌دهد. عضلات قوی به پایدارای مفاصل کمک کرده و همچنین از آن‌ها محافظت می‌کنند و انعطاف‌پذیری عضلات به داشتن دامنه حرکتی کامل کمک می‌کند.
 • ورزش‌ها و مشاغل خاص. برخی از ورزش‌ها در مقایسه با دیگر ورزش‌ها فشار بیشتری به زانو‌ها وارد می‌کنند. اسکی آلپاین ( اسکی روی تپه‌ها و شیب‌های پر از برف) با چکمه‌های سفت و سخت و پرش‌ها، چرخش و پرش در بسکتبال و ضربه‌های مکرر به زانو هنگام دویدن و راه‌رفتن همگی خطر آسیب‌دیدگی زانو را افزایش می‌دهند. مشاغلی که در آن‌ها فشارهای مکرری به زانو وارد می‌شود، مانند کشاورزی و ساخت‌وساز نیز آسیب‌دیدگی زانو را در پی دارند.
 • آسیب‌دیدگی قبلی. آسیب‌دیدگی قبلی خطر آسیب‌دیدگی مجدد را افزایش می‌دهد.

عوارض

همه دردهای زانو جدی نیستند. اما برخی از آسیب‌دیدگی‌های زانو و بیماری‌ها مانند آرتروز در صورت درمان‌نشدن افزایش درد، آسیب مفصلی و ناتوانی در حرکت را به همراه خواهند داشت. آسیب زانو حتی یک آسیب کوچک احتمال بروز آسیب‌دیدگی‌های مشابه در آینده را افزایش می‌دهد.

درد زانو چیست و چگونه درمان می‌شود؟

پیشگیری

اگرچه همیشه نمی‌توان از آسیب‌دیدگی زانو جلوگیری کرد؛ اما اقدامات زیر به پیشگیری از آسیب و فرسایش مفصلی کمک می‌کنند:

 • کاهش وزن. حفظ وزن مناسب یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌های حفاظت از استخوان است. هر یک کیلو وزن اضافی فشار زیادی را به مفاصل وارد می‌کند و خطر آسیب‌دیدگی زانو و ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد.
 • ورزش مناسب و اجرای درست حرکات. باید زمان کافی را به آماده‌سازی ماهیچه‌ها به منظور انجام حرکات ورزشی مورد نظر اختصاص داد. حرکات ورزشی را تحت نظر مربی انجام دهید تا از اجرای صحیح تکنیک‌ها و حرکات اطمینان حاصل کنید.
 • انجام صحیح حرکات ورزشی. باید از انجام صحیح تکنیک‌ها و الگوهای حرکتی ورزش مورد نظر اطمینان حاصل کرد. حرکات ورزشی باید به بهترین شکل انجام شوند. آموزش‌دیدن از یک مربی حرفه‌ای می‌تواند بسیار مؤثر باشد.
 • قوی و انعطاف‌پذیر بودن عضلات. از آنجایی که ماهیچه‌های ضعیف عامل اصلی آسیب‌دیدگی زانو هستند می‌توان با تقویت عضلات چهارسر ران و همسترینگ از زانوها محافظت کرد. تمرین متعادل و مداوم به عملکرد بهتر و مؤثرتر ماهیچه‌های اطراف زانوها کمک می‌کنند. سفتی عضلات ممکن است منجر به آسیب دیدگی شوند. بنابراین انجام حرکات کششی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و همچنین باید حرکات انعطاف‌پذیری را در برنامه ورزشی خود جای داد.
 • ورزش آگاهانه. در صورت ابتلا به آرتروز، زانو درد مزمن و یا آسیب‌های مکرر فرد باید روش ورزشی خود را تغییر دهد و ورزش‌هایی همچون شنا، ایروبیک در آب و دیگر فعالیت‌های ورزشی کم فشار را حداقل چندین بار در هفته انجام دهد. گاهی تنها با کاهش انجام فعالیت‌های سنگین می‌توان بهبود بیماری را در پی داشته باشد.

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان از این مشکل رنج می‌برید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر نوید ابوالاحرار ، فلوشیپ فوق تخصصی درد ، واقع در تهران – بزرگراه جلال آل احمد – بین کارگر و چمران – زیر پل گیشا – کوی پروانه – پلاک ۲ – طبقه ۲ تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی با کم‌تهاجم‌ترین روش‌ها برایتان انتخاب گردد.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید