درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال چگونه انجام می‌شود؟

درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال به فضای اپیدورال یکی از بهترین راه‌های درمان عارضه‌ی کمردرد ناشی از دیسک کمر می‌باشد. دیسک کمر یا اصطلاحاً بیرون‌زدگی دیسک که به آن دیسک پاره شده یا دیسک لغزنده هم می‌گویند، می‌تواند در اثر یک جراحت کوچک و یا به تدریج به دلایل متعددی ایجاد شده باشد. در صورت درد در این نواحی و احتمال ابتلا به سیاتیک می‌توانید با مطب دکتر نوید ابوالاحرار فوق تخصص درد در ارتباط باشید.

دیسک کمر چیست؟

مهره‌های کمر به وسیله‌ی صفحاتی به نام دیسک از یکدیگر جدا شده‌اند. این دیسک‌های بین مهره‌ای مانند ضربه‌گیر عمل می‌کنند و با افزایش انعطاف‌پذیری ستون فقرات منجر به تسهیل حرکت آن‌ها می‌شوند. اگر به دلایلی چون آسیب‌های فیزیکی این صفحات از سر جای خود حرکت کنند و بیرون بزنند اصطلاحاً به آن فتق دیسک گفته می‌شود. در واقع قسمت نرم دیسک برآمدگی پیدا کرده و به کانال نخاعی نفوذ می‌کند؛ ازاین ‌رو فشار وارد شده بر اعصاب منجر به احساس درد در قسمت تحتانی کمر می‌شود.

این عارضه که معمولاً در قسمت تحتانی کمر اتفاق می‌افتد، شایع‌ترین علت درد در این قسمت از کمر و ساق پا به شمار می‌رود. این برآمدگی‌ها دیسک‌های برآمده یا پاره شده هستند که با فشار بر ریشه عصب، آن‌ها را فشرده کرده و باعث آسیب رسیدن به آن‌ها می‌شود. بسته به نوع دیسک کمر که می‌تواند خفیف، متوسط و یا شدید باشد، راه‌های متعددی برای درمان آن از جمله درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال وجود دارد که قصد داریم در این مقاله به طور مفصل به بررسی آن بپردازیم؛ اما قبل از آنکه به سراغ راه‌های درمانی برویم، آیا علائم بروز دیسک کمر را می‌دانید؟

مزایای درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال - مطب دکتر ابوالاحرار در شهر تهران

علائم بیرون‌زدگی دیسک کمر

قبل از این‌که بخواهید هرگونه اقدامی برای درمان دیسک کمر بکنید، باید علائم آن را بشناسید تا در صورت داشتن این عارضه بتوانید به موقع برای درمان آن اقدام کنید. اگر چه بیرون‌زدگی دیسک بیشتر در قسمت کمر اتفاق می‌افتد اما فتق دیسک ممکن است در گردن نیز رخ بدهد که در دو حالت می‌تواند دردناک و آسیب‌رسان باشد. شدت علائمی که حاکی از بروز دیسک هستند به محل دیسک و میزان فشاری که بر اعصاب وارد می‌شود بستگی دارد و معمولاً این علائم خود را در یک طرف بدن نشان می‌دهند. این نشانه‌ها عبارتنداز:

– سوزن سوزن شدن

– ضعف ماهیچه‌هایی که عصب آن‌ها تحت فشار فتق دیسک آسیب دیده است.

– احساس درد شدید در یک طرف بدن و در قسمت‌های باسن و پا

فراموش نکنید که فتق دیسک گاهی می‌تواند بدون هیچ‌گونه نشانه‌ی مشخصی بروز کند؛ شما از وجود آن با خبر نمی‌شوید مگر آن‌که در عکس‌برداری از ستون فقرات این عارضه مشخص شود. به هر حال در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا باید سریعاً برای درمان آن اقدام کنید. درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال در فضای اپیدورل یکی از راه‌های درمانی درد کمر ناشی از دیسک است که بسته به نوع دیسک شما و شدت آن پزشک می‌تواند آن را توصیه یا رد کند.

چه عواملی خطر ابتلا به فتق دیسک را افزایش می‌دهند؟

از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، منطقی‌تر است تا قبل از ابتلا، عواملی که ما را در معرض مبتلا شدن به این عارضه قرار می‌دهند را بشناسیم و تا حد ممکن از بروز آن جلوگیری کنیم. فتق دیسک می‌تواند به تدریج و در اثر بالا رفتن سن و طی سایش‌های تدریجی که نتیجه‌ی کهولت سن هستند اتفاق بیفتد. در این صورت برای پیشگیری کار زیادی از دست ما برنمی‌آید اما باز هم می‌توان با تغییر سبک زندگی از سرعت سایش این مهره‌ها و صفحات بین آن‌ها در پیری جلوگیری کرد؛ اما پارگی دیسک که ممکن است در نتیجه‌ی آسیب‌های فیزیکی به وجود آمده باشد تا حدودی قابل پیشگیری است. عوامل زیر خطر ابتلا به فتق دیسک را افزایش می‌دهند:

درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

– افزایش وزن؛ وزن بیش از حد باعث وارد شدن فشار زیادی بر روی دیسک‌های کمر می‌شود.

– سبک زندگی و شغل افراد؛ بلند کردن مکرر اجسام سنگین، کشیدن کمر، فشار دادن و خم کردن پهلوها خطر فتق دیسک را افزایش می‌دهند.

– دیابت می‌تواند باعث آسیب به عصب سیاتیک شود.

آیا دیسک کمر درمان دارد؟

راه‌های متعددی برای درمان دیسک کمر وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به عمل جراحی، استفاده از دارو‌های ضدالتهاب، استراحت و تمرینات فیزیوتراپی اشاره کرد. در بعضی موارد هم به تشخیص پزشک دارو‌های استروئیدی در فضای اطراف نخاع تزریق می‌َشود؛ از این‌ رو درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال نیز یکی دیگر از راه‌های درمانی این عارضه است که در صورت جواب ندادن هیچ‌کدام از آن‌ها، مرحله‌ی آخر عمل جراحی است. دیسک‌های کمر معمولاً با استراحت، تمرینات فیزیوتراپی و اصلاح حرکات و سبک زندگی قابل بهبود است؛ اما اگر بیش از ۳ ماه از زمانی که شروع به استراحت کرده‌اید می‌گذرد و همچنان احساس درد می‌کنید باید خود را برای عمل جراحی آماده کنید. عمل جراحی دیسک کمر به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتنداز:

– لاینکتومی

– دیسککتومی

در عمل لاینکتومی جراح شما، لاینا را حذف می‌کند؛ لاینا قسمتی از حلقه استخوان است که نخاع را پوشش می‌دهد. به این ترتیب با حذف لاینا فشار وارد شده بر عصب سیاتیک کاسته می‌شود و درد شخص بهبود می‌یابد. لاینکتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و عمل ممکن است تا ۲ ساعت به طول انجامد. در دیسککتومی جراح قسمتی که به عصب سیاتیک فشار وارد کرده را حذف می‌کند. این قسمت می‌تواند دیسک بیرون ‌زده باشد و یا اسپور استخوان. بسته به شدت فتق دیسک و میزان فشاری که بر عصب سیاتیک تحمیل شده است، گاهی اوقات ممکن است جراح مجبور باشد برای بهبودی کامل، همه‌ی دیسک را خارج کند.

درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال - مطب دکتر نوید ابوالاحرار در تهران

درمان دیسک کمر با جراحی بسته

زمانی که شما برای درمان کمردرد خود به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک بعد از معاینات و بررسی‌های لازم بهترین روش‌ درمانی را برای مورد شما پیشنهاد می‌کند. از آنجایی که جراحی باز تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد و عمل‌های باز و بیهوشی عوارض خود را دارند ممکن است فرد جراحی بسته را ترجیح دهد. جراحی بسته شامل انواع مختلفی از تزریقات داخل کانال نخاعی می‌شود که این تزریق‌ها به دو منظور درمان و تشخیص محل درد صورت می‌گیرند. اگر درد دیسک کمر شما زیاد شده باشد نمی‌توانید تا زمانی که این درد بهبود یابد تمرینات فیزیوتراپی خود را آغاز کنید. به همین خاطر باید ابتدا توسط این تزریق‌ها که درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال یکی از آن‌ها است، درد را کاهش داده و بعد برای بهبودی کامل دیگر اقدامات لازم را انجام دهید. با توجه به نوع تزریق، تسکین درد می‌تواند موقتی یا طولانی‌مدت باشد.

۱- تزریق در مفصل فاست

در این روش مقداری از ماده بی‌حسی و داروی استروئیدی در مفصل فاست تزریق می‌شود. تزریق این ترکیب به درون مفصل فاست در نتیجه باعث بی‌حسی مفصل و مسدود شدن سیگنال‌های درد می‌شود. تزریق در این مفصل با دو هدف تشخیصی و درمانی صورت می‌گیرد؛ ابتدا با تزریق کمی از ماده بی‌حس‌کننده در مفصل فاست در صورتی که درد آنی بیمار کاهش یافت پزشک تشخیص می‌دهد که این مفصل فاست منشأ درد بوده است. هدف دیگر از تزریق در مفصل فاست درمان است؛ در این حالت علاوه بر ماده‌ی بی‌حسی، کمی داروی استروئیدی نیز به منظور تسکین درد به این ناحیه تزریق می‌شود.

۲- ریزوتومی فاست

اگر بیمار چند مرتبه تزریق فاست را انجام داده باشد اما درد کمر یا گردن او به صورت موقتی تسکین یافته باشد و مجدداً این درد بازگردد، پزشک تزریق ریزوتومی فاست را توصیه می‌کند. در این تزریق عصب‌هایی که به مفصل فاست متصل هستند به طور کامل از کار می‌افتند و درد کمر برای بلندمدت تسکین می‌یابد. در واقع در این روش امواج رادیویی به عصب‌های مفصل فاست تابانده می‌شود تا این عصب‌ها گرم و سوزانده شوند؛ وقتی عصب‌های مفصل فاست از کار می‌افتند دیگر سیگنال‌های درد را به مغز منتقل نمی‌کنند و درد فرد کاهش می‌یابد.

روش درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال - مطب دکتر ابوالاحرار در شهر تهران

۳- تزریق در مفصل ساکروئیلیاک

اگر درد کمر یا علائمی شبیه به سیاتیک داشته باشید، یکی‌دیگر از تزریق‌ها که منجر به کاهش درد در قسمت پایین کمر می‌شود، تزریق به بلوک عصبی یا مفصل ساکروئیلیاک است. مفصل ساکروئیلیاک در قسمت تحتانی ستون فقرات قرار دارد و وظیفه‌ی آن اتصال استخوان ساکروم به لگن است. این تزریق هم مشابه با تزریق به مفصل فاست با دو هدف تشخیص محل درد و تسکین و درمان درد انجام می‌شود. این روش درمانی وقتی پیشنهاد می‌شود که به تشخیص پزشک منشأ درد مفصل ساکروئیلیاک است؛ در این صورت ابتدا تنها کمی ماده بی‌حسی به این ناحیه تزریق می‌شود. اگر درد بیمار بلافاصله تسکین یافت و پزشک مطمئن شد که همین مفصل منشأ درد است در مرحله‌ی بعدی داروی تسکین درد هم با هدف کاهش التهاب تزریق می‌شود.

آیا نتیجه تزریق به مفصل ساکروئیلیاک دائمی است؟

در این تزریق پزشک ابتدا به کمک تصاویر رادیوگرافی سوزن را به مفصل ساکروئیلیاک نزدیک می‌کند و سپس یک ماده رنگی برای تائید محل قرارگیری سوزن تزریق می‌شود. زمانی که سوزن در محل درست خود و درون مفصل قرار گرفت داروی بی‌حسی و داروی استروئیدی که ضدالتهاب هستند با هدف تسکین درد تزریق می‌شود. تزریق در این مفصل ممکن است تا ۳ بار در سال تکرار شود؛ اما فراموش نکنید که این تزریق‌ها نمی‌توانند به تنهایی بهبودی کامل را تضمین کنند؛ بنابراین برای اینکه به سلامتی کامل برسید بعد از بهبود درد باید تمرینات و جلسات فیزیوتراپی خود را زیر نظر فیزیوتراپیست مرتباً انجام دهید.

۴- دیسکتومی لیزری

علاوه بر درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال که در ادامه به آن می‌رسیم، یکی‌دیگر از شیوه‌های جراحی بسته برای دردمان درد کمر، دیسکتومی لیزری است که به صورت سرپایی انجام شده و فرد بیمار نیازی به بیهوشی ندارد. در بیشتر موارد ممکن است بعد از جراحی بسته کمر به کمک انواع تزریق‌ها، درد فرد کاهش نیابد و همچنان به جراحی باز نیاز داشته باشد؛ اما درصد موفقیت دیسکتومی لیزری تا حدودی بالاتر از موارد قبل است و در بیشتر موارد شخص بعد از انجام آن سلامتی کامل خود را به دست آورده است.

درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال

علاوه بر تزریق در مفصل فاست و ساکروئیلیاک که در قسمت‌های قبل به بررسی آن‌ها پرداختیم نوعی دیگر تزریق وجود دارد که برای درمان کمردرد در فضای اپیدورال صورت می‌گیرد. در واقع به تزریق دارو به درون فضای اپیدورال به منظور کاهش موقتی یا دائمی درد و التهاب تزریق اپیدورال می‌گویند. فضای اپیدورال در خارج از غشای دورال واقع شده است و تزریق دارو‌های بی‌حس‌کننده و استروئیدی در این فضا می‌تواند درد و التهاب شخص بیمار را تا حد زیادی کاهش دهد. این دارو‌های استروئیدی که به فضای اپیدورال تزریق می‌شوند تنها برای درمان سیاتیک نیستند؛ چرا که کمردرد شما می‌تواند دلایلی دیگری نظیر تنگی کانال نخاعی، فتق دیسک و رادیکولوپاتی داشته باشد که در هر حال تزریق داروی استروئیدی به فضای اپیدورال می‌تواند تسکین‌دهنده باشد.

تزریق به فضای اپیدورال نیز مانند تزریق‌های فاست و ساکروئیلیاک به دو منظور تشخیص محل درد و کاهش درد صورت می‌گیرد. روش‌های گوناگونی برای تزریق داروهای استروئیدی به درون فضای اپیدورال وجود دارد که تزریق ترانس فورامینال یکی از آن‌ها است. در ادامه انواع تزریق‌های ترانس فورامینال، ترانس لامینار و تزریق کودال به فضای اپیدورال را بررسی می‌کنیم.

۱- تزریق ترانس فورامینال؛ بهترین تزریق به فضای اپیدورال

در صورتی که منشأ درد کمر شما فضای اپیدورال باشد، درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال بهترین نوع تزریق به این فضا به شمار می‌رود چرا که بیشترین تأثیر درمانی و کمترین عوارض را به همراه دارد. در این شیوه‌ی درمانی ابتدا سوزن از قسمت بالای ریشه عصبی و خارج از فضای اپیدورل وارد گذرگاه عصبی کنار مهره می‌شود. سپس یک ماده حاجب رنگی برای تشخیص محل قرارگیری سوزن به این ناحیه تزریق می‌شود. در این روش می‌توان از محل زخم‎های قبلی، میله‎های فلزی و پیچ‌های کار گذاشته شده در کمر دوری جست؛ بنابراین برای افرادی که سابقه جراحی ستون فقرات دارند، مناسب است.

بررسی درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال - مطب دکتر نوید ابوالاحرار در شهر تهران

۲- تزریق ترانس لامینار و تزریق کودال

در تزریق ترانس لامینار سوزن از وسط کمر و از بین تیغه دو مهره وارد فضای اپیدورال می‌شود. این روش نیز مزیت‌های خاص خود مانند دسترسی وسیع به فضای اپیدورال را دارا است. روش دیگر برای درمان درد کمر، تزریق کودال به فضای اپیدورال است که در این روش سوزن در ساکرال هیاتوس قرار می‌گیرد. تزریق کودال نیز مانند درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال، به جهت اثربخشی بالا یکی از بهترین تزریق‌ها به فضای اپیدورال به شمار می‌رود.

سخن آخر

همان‌طور که در طول مقاله متوجه شدید کمردرد می‌تواند دلایل متعددی از قبیل تنگی کانال نخاعی، فتق دیسک و … داشته باشد که شایع‌ترین آن‌ها نیز بیرون‌زدگی دیسک است که با وارد کردن فشار بر روی عصب سیاتیک منجر به درد شدیدی در پایین کمر می‌شود. همچنین راه‌های گوناگونی را برای درمان درد کمر ناشی از دیسک بررسی کردیم که درمان کمردرد با تزریق ترانس فورامینال نیز یکی از آن‌ها بود. به شما توصیه می‌کنیم اگر مدتی است که با درد شدید کمر رو‌به‌رو شده‌اید و یا هر کدام از علائم سیاتیک را در خود مشاهده می‌کنید سریعاً به پزشک مراجعه کرده و برای درمان اقدام کنید.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید