تفاوت دیسک کمر با سیاتیک چیست؟

افراد زیادی هستند که از درد کمر رنج می‌برند؛ اما هر کمردردی را نمی‌توان دیسک کمر دانست. کمردرد می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. ما در این مقاله سعی می‌کنیم تفاوت دیسک کمر با سیاتیک را برایتان به صورت واضح و شفاف توضیح دهیم با ما همراه باشید.

دیسک کمر چیست؟

هر فرد به صورت معمول ۲۶ مهره در ستون فقراتش دارد. این مهره‌ها به وسیله صفحات انعطاف‌پذیر و ژلاتین مانند از یکدیگر جدا می‌شوند. اگر به هر دلیلی این دیسک بیرون زده شود و یا دچار عارضه فتق شود، این بیرون‌زدگی به رشته‌های نخاع فشار وارد می‌کند. فشار وارد شده به نخاع باعث درد در ناحیه کمر و پاها می‌شود. این بیماری در اصطلاح عموم به بیماری دیسک کمر معروف است. این بیماری را می‌توان از شایع‌ترین بیماری‌ها ناحیه کمر دانست.

بررسی تفاوت دیسک کمر با سیاتیک - مطب دکتر ابوالاحرار در تهرانبا توجه به گسترش فناوری و عدم تحرک کافی و لازم در افراد و همچنین نشستن‌های طولانی و ایستادن‌های بلند مدت باعث ضعیف شدن عضلات این ناحیه از کمر می‌شود، ادامه این روند به بروز بیماری دیسک کمر می‌انجامد. برای جلوگیری از درد‌های ناحیه کمر می‌توان اقدامات زیر را انجام داد. در ادامه مقاله تفاوت دیسک کمر با سیاتیک را برایتان به صورت کامل توضیح خواهیم داد. اگر نیاز به مشاوره در مورد دیسک کمر دارید می‌توانید با مطب دکتر ابوالاحرار فوق تخصص درد در شهر تهران تماس برقرار نمایید.

اقدامات پیشگیرانه از کمردرد و دیسک کمر

–  استفاده از عادات صحیح حرکتی

– انجام تمرینات کششی و نرمشی برای افزایش انعطاف‌پذیری و همچنین تقویت عضلات ناحیه کمر

–  کاهش وزن در صورت داشتن اضافه‌وزن

– بلند کردن اصولی اجسام سنگین، برای برداشتن می‌توانید کاملاً بنشینید و جسم را با نیروی زانو بلند کنید.

– برای مدت طولانی در یک حالت نباشید، اگر نشسته‌اید بلند شوید و اگر ایستاده‌اید کمی بنشینید.

چه افرادی در معرض خطر بیماری دیسک کمر هستند؟

بیماری دیسک کمر ممکن است در هر سنی برای هر فردی به وجود آید. در تحقیقات انجام شده مشخص شده است که این بیماری بیشتر در افراد بالای ۴۵ سال رخ می‌دهد. به طور معمول دیسک کمر بین مهر‌های پنجم و چهارم کمری (قسمت پایین کمر) به وجود می‌آید.

تفاوت دیسک کمر با سیاتیک - مطب دکتر نوید ابوالاحرار در تهرانعلائم دیسک کمر چیست؟

هر بیماری علائمی دارد، در بیماری دیسک کمر هم به همین صورت است. اگر یک یا چند مورد از موارد زیر در شما وجود دارد نیاز است که سریعاً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

– درد در ناحیه کمر

– اسپاسم عضلانی (گرفتگی عضلات)

– از کار افتادن عصب پا که سبب بی‌حسی در پا می‌شود و پا حالت افتادگی پیدا می‌کند.

– احساس درد و بی‌حسی در یک سمت بدن

– احساس دردی که به پا و دست‌ها کشیده می‌شود.

– دردی که بعد از یک پیاده‌روی کوتاه به وجود آید.

– احساس درد در شب‌ها که با انجام بعضی از حرکات خاص تشدید پیدا کند.

–  احساس دردی که با نشستن و بلند شدن ایجاد شود.

– ضعف در عضلات به صورت غیرقابل توصیف

– درد و مورمور شدن در ناحیه‌های آسیب‌دیده

میزان این درد بسته به ناحیه و میزان آسیب وارد آمده به دیسک می‌تواند متفاوت باشد. اگر دیسک کمر در شما خود را با علائمی همچون مورمور شدن و بی‌حسی نشان داد، باید هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه نمایید، چرا که ادامه این بی‌حسی و مورمور شدن می‌تواند باعث از کار افتادگی عضلات شود.

بیماری دیسک کمر چرا ایجاد می‌شود؟

وقتی حلقه بیرونی دیسک، پاره یا ضعیف شود، مایع داخل این دیسک خارج می‌شود، در این حالت بیمار دچار دیسک کمر شده است. از دلایل ایجاد این مشکل می‌توان به بالا رفتن سن و همچنین انجام برخی از حرکات خاص اشاره کرد. بلند کردن اجسام سنگین هم می‌تواند از عوامل ضعیف کننده دیسک کمر دانست. اگر هنگام بلند کردن اجسام از زمین کمر به صورتی بچرخد که دیسک از محل خود خارج شود، بیمار دچار دیسک کمر می‌شود.

تفاوت دیسک کمر با سیاتیک چیست - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران به طور معمول افرادی که کار‌های سنگین انجام می‌دهند بیشتر از باقی افراد در خطر مبتلا به این بیماری هستند. همان طور که در بالا گفته شد، دیسک کمر در سنین بالا بیشتر اتفاق می‌افتد، دلیل این اتفاق را می‌توان در این دانست که دیسک در افراد مسن لایه محافظ خود را از دست می‌دهد، همین از دست دادن لایه محافظ قابلیت جابه‌جایی زیادی به دیسک می‌دهد که باعث دیسک کمر می‌شود.

علل ابتلا به بیماری دیسک کمر

– وزن بالا در افراد

– افزایش سن

– داشتن شکم بزرگ

– انجام ورزش‌های غیراصولی

– رانندگی در مسافت و مسیر‌های طولانی

– خم و راست شدن‌های زیاد

– بلند کردن اجسام سنگین در حالت نامناسب

– قرار گرفتن بدن در وضعیت‌های نامناسب در هنگام نشستن و ایستادن

علت‌های مبتلا شدن به دیسک کمر با درد سیاتیک متفاوت است. برای اطلاع از تفاوت دیسک کمر با سیاتیک در ادامه با ما همراه باشید.

چرا مردان بیشتر از زنان دچار بیماری دیسک کمر می‌شوند؟

پس از انجام تحقیقات زیاد مشخص شد که دیسک کمر بیشتر در مردان به وجود می‌آید. این موضوع را می‌توان به شغل و فعالیت‌های مردان مرتبط دانست. به طور معمول مردان کار‌های سنگین‌تر و همچنین سخت‌تری نسبت به زنان انجام ‌می‌دهند.

همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه  درد زانو ، درد قفسه سینه و  درد گردن را در وب‌سایت دکتر ابوالاحرار مطالعه کنید.

تفاوت دیسک کمر با سیاتیک - مطب دکتر نوید ابوالاحرار در شهر تهرانروش‌های تشخیص بیماری دیسک کمر

پزشک پس از انجام چند آزمایش می‌تواند منبع درد و احساس ناراحتی شما را کشف کند. پزشک این کار را معمولاً با دست زدن به آن ناحیه و یا انجام حرکات خاص توسط شما پیدا می‌کند. برای تشخیص دقیق ‌می‌توان از انواع عکس‌برداری مانند  سی‌ تی اسکن، اشعه‌ی ایکس، اسکن ام آر آی (mri) و دیسکوگرام (discogram) استفاده کرد.

عوارض بیماری دیسک کمر

اگر بیماری دیسک کمر درمان نشود، امکان آسیب رسیدن به عصب‌های فرد بیمار برای همیشه وجود دارد. در مواردی ممکن است این عدم درمان در بیمار، باعث قطع تکانه‌های عصبی در قسمت پایینی پا و کمر شود. در این صورت فرد امکان دارد کنترل دفع مدفوع و ادرار خود را از دست بدهد. از دیگر عوارض دیسک کمر می‌توان به بی‌حسی پا اشاره کرد. در این مورد فرد در داخل زانوها، پشت پا و اطراف مقعد چیزی احساس نمی‌کند.

آیا دیسک کمر درمان دارد؟

به صورت معمولی اغلب افرادی که به دیسک کمر مبتلا هستند با استراحت کوتاهی به مدت ۳ هفته، بهتر می‌شوند و دیگر احتمالاً به پزشک و عمل جراحی نیازی نخواهند داشت. در حالت ابتدایی و غیر حاد این بیماری نیاز است که بیمار با مدارا کردن و همچنین رعایت برخی موارد می‌تواند بیماری را در همان حد نگه دارد. استفاده از داروهای مسکن، قرار نگرفتن در موقعیت‌هایی که فرد دچار درد می‌شود و همچنین بلند نکردن اجسام سنگین، می‌تواند برای کاهش درد کمک‌کننده باشد.

اگر چه استراحت کردن و تکان نخوردن دائمی می‌تواند از درد بیمار بکاهد اما این استراحت دائمی باعث ضعیف شدن و خشک شدن عضلات می‌شود. پس در کنار استراحت، پیاده‌روی را در میان فعالیت‌های روزانه خود جای دهید. اگر بیماری در حدی پیشرفته باشد که هیچ کدام از روش‌های بالا کارساز نباشد ممکن است پزشک معالج اقدام به تجویز دارو‌های قوی‌تری کند. دارو‌های مانند:

– داروهای شل کننده عضلات برای رفع گرفتگی و اسپاسم عضلات

– دارو‌های مسکن اعصاب مانند دولوکستین و گاباپنتین

– مسکن‌های حاوی مواد مخدر برای تسکین درد

 در موارد پیشرفته نیاز است که بیمار با مراجعه به پزشک در صورت لزوم تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

دلایل تفاوت دیسک کمر با سیاتیک - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

درد سیاتیک چیست؟

حالا زمان آن رسیده است که تفاوت دیسک کمر با سیاتیک را بدانید. اگر تا به حال دچار درد در ناحیه باسن تا ساق پای خود شده‌اید، اگر تا به حال دچار اختلال در ناحیه کشاله ران تا زانوی خود شده‌اید. احتمالاً به درد سیاتیک مبتلا هستید. هرگونه فشار و درگیری که عصب سیاتیک را درگیر کند، بیماری سیاتیک گفته می‌شود. درد سیاتیک در واقع یک مشکل پزشکی نمی‌باشد. این درد یکی از شایع‌ترین درد‌ها در میان افراد ۳۰ تا ۵۰ سال است. عصب سیاتیک یکی از طولانی‌ترین عصب‌های موجود در بدن می‌باشد. این عصب شامل تعدادی عصب در ناحیه تحتانی می‌شود.

علائم درد سیاتیک چیست؟

این درد به صورت خود به خود و به روش‌های مختلفی ایجاد می‌شود. به صورت معمول این درد فقط در اندام تحتانی یک سمت از بدن ایجاد می‌شود. از رایج‌ترین نشانه‌های درد‌های سیاتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

–  درد ادامه دار در عقب ساق پا

– حس مورمور شدن و سوزش در پا

– درد تیز که ایستادن یا راه رفتن را با مشکل همراه می‌سازد.

– درد ادامه دار در باسن که ممکن است تا قسمت پایینی پا پخش شود.

– کاهش درد در مواقعی که بیمار راه می‌رود.

– کاهش درد در زمانی که بیمار به یک سمت دراز می‌کشد.

علائم سیاتیک ممکن است در مواقعی که فرد بیمار عطسه یا سرفه می‌کند افزایش یابد.

روش‌های جلوگیری از درد سیاتیک

درد سیاتیک گرایش به بازگشت بالایی دارد، یعنی بیماری که تا چند مدت قبل درد سیاتیک خود را درمان کرده است، احتمال دارد دوباره دچار این درد شود. برای جلوگیری از بازگشت این بیماری لازم است در انجام موارد زیر توجه‌ ویژه‌ای داشته باشید.

نحوه خوابیدن: فردی که دچار درد سیاتیک است می‌تواند برای خواب خود از یک بالشت استفاده کند. این بالشت را باید در بین دو زانوی خود قرار دهد، این کار باعث می‌شود درد کمتری را احساس کند.

نحوه ایستادن: فرد بیمار باید به تمام زاویه‌های خود در مواقع ایستادن و نشستن توجه ویژه‌ای داشته باشد. فرد باید به نحوه صحیح قرارگیری میز، کامپیوتر و صندلی خود توجه داشته باشد.

تحرک: اگر فرد بیمار شغلی دارد که نیاز است تمام روز را پشت میز بنشیند، باید هر ۲۰ الی ۳۰ دقیقه از جای خود بلند شود و اندکی قدم بزند.

تمرینات منظم: نیاز است که تمرین مداوم و منظم را جزء برنامه کاری خود قرار دهید. برای انجام تمرینات می‌توانید تمرکز خود را روی تمریناتی بگذارید که قدرت را به شکم و عضلات پشت شما برمی‌گرداند. انجام شنا و پیلاتس برای افراد مبتلا به سیاتیک بسیار مفید است. پیلاتس به مجموعه‌ای از حرکات و تمرینات ورزشی گفته می‌شود که باعث بالا رفتن قدرت و استقامت بدن می‌شود.

تفاوت دیسک کمر با سیاتیک - مطب دکتر ابوالاحرار در تهرانراه‌های درمان درد سیاتیک

اولین مرحله از درمان درد سیاتیک، پیدا کردن علت درد توسط فیزیوپراپیست است. این عمل می‌تواند بسیار سخت باشد چرا که دو بیمار با درد سیاتیک در یک ناحیه مشخص و علائم مشخص، دلیل‌های متفاوتی خواهند داشت.

۱- استفاده از یخ: استفاده از یخ می‌تواند باعث کاهش میزان درد در ناحیه مورد نظر شود. یخ را باید درون یک حوله قرار دهید و به مدت ۱۰ دقیقه هر سه ساعت روی محل مورد نظر قرار دهید.

۲- استفاده از NSAID ها: از داروهای ضدالتهاب مانند ایبوپروفن برای کاهش التهاب می‌توان استفاده کرد. این کاهش التهاب باعث کاهش گرفتگی در اطراف عصب سیاتیک می‌شود.

۳- فیزیوتراپی

فیزیوتراپ با توجه به نوع درد و همچنین میزان درد از تمرینات کششی برای آزادسازی نقطه درد استفاده می‌کند. مفاصل و تاندون‌ها برای جلوگیری از کاهش درد می‌توانند کمک کنند. درمان‌های مختلفی از فیزیوتراپی برای درمان درد عصب سیاتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش‌هایی مانند:

استفاده از مگنت درمانی: در مگنت درمانی با استفاده از امواج مغناطیسی، درد سیاتیکی را کاهش می‌دهند. در مگنت تراپی با استفاده از امواج مغناطیسی درد را کاهش می‌دهند.

طب سوزنی: استفاده از طب سوزنی به خاطر رها سازی اندورفین‌ها در سیستم عصبی باعث افزایش جریان خون و همچنین افزایش اکسیژن‌رسانی به محل درد می‌شود.

لیزر درمانی : لیزر درمانی پر‌توان با استفاده از نفوذ عمیق به بافت بدن، باعث افزایش سرعت تولید مثل و رشد سلولی می‌شود. هنگامی که اندامی در برابر لیزر قرار بگیرد روند رشد سلول‌ها در آن افزایش پیدا می‌کند. این لیزر درمانی همچنین می‌تواند باعث افزایش سرعت ترمیم بافت آسیب‌دیده شود.

مهم ترین تفاوت دیسک کمر با سیاتیک - مطب دکتر ابوالاحرار در تهرانمتحرک‌سازی ستون فقرات: برای کاهش درد ناشی از فشار بر روی عصب می‌توان از این روش استفاده کرد.

تحریک الکتریکی: برای کاهش درد می‌توان از تحریک الکتریکی استفاده نمود.

تفاوت دیسک کمر با سیاتیک

همان طور که در بالا توضیح دادیم سیاتیک دردی است که از اعصاب سیاتیک منشأ می‌گیرد. تفاوت دیسک کمر با سیاتیک در این است که سیاتیک از قسمت پایینی کمر شروع شده و تا پشت پا ادامه پیدا می‌کند. نوع دیگر تفاوت دیسک کمر با سیاتیک در عوارض آن‌ها می‌باشد. عوارض سیاتیک می‌تواند مواردی از قبیل احساس سوزش در پا، در قسمت پشت پا در هنگام نشستن، ضعف در پا و پرش غیرقابل کنترل پا باشد. دکتر ابوالاحرار فوق تخصص درد در شهر تهران می توانند به شما در درمان سیاتیک و دردکمر یاری رسانند. برای رزرو نوبت معاینه با مطب ایشان در تماس باشید.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۴٫۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱۱

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید