همه‌ی آنچه باید درباره زانو درد عصبی بدانید.

زانو درد عصبی ، یکی از مشکلاتی است که اکثر افراد در دوره‌ای از زندگی خود به آن مبتلا شده‌اند. وظیفه اصلی زانو، انتقال وزن بدن از استخوان ران به استخوان ساق پا است و به همین علت مفصل زانو یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین مفاصل در بدن است. به همین دلیل، مفصل زانو بیشتر از سایر مفاصل در معرض آسیب‌های جدی به‌خصوص در سنین بالا قرار دارد.

 زانو با استفاده از بخش‌های مختلفی همچون استخوان، لیگامان، تاندون، غضروف، مینیسک و سایز اجزا باعث سهولت حرکت ما می‌گردد. در صورتی‌که هرکدام از این قسمت‌ها به دلایل مختلف دچار مشکل شوند فرد دچار زانو درد عصبی می‌شود. در این مقاله شما را با شایع‌ترین علل ایجاد زانو درد عصبی ، علائم آن، مؤثرترین شیوه‌های درمان زانو درد و بیماری‌هایی که موجب بروز زانو درد می‌شوند آشنا می‌کنیم.

شایع‌ترین علل ایجاد زانو درد عصبی چیست؟

زانو درد اغلب با تورم یا حساسیت نسبت به لمس در زانوها همراه است و ممکن است در قسمت‌های مختلف زانو از جمله مفصل زانو (استخوان ران، درشت‌نی، نازک‌نی)، کاسه زانو (کشکک زانو) یا رباط‌ها و غضروف‌ها و مینیسک زانو به وجود ‌آید. شایع‌ترین علل زانو درد عصبی عبارت‌اند از:

۱- آرتروز زانو

آرتروز زانو یا ساییدگی زانو، اغلب به دلیل ساییدگی و از بین رفتن غضروف مفصل ایجاد می‌شود. گاهی در شرایط حادتر احتمال از بین رفتن مینیسک هم وجود دارد.

درمان زانو درد عصبی - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران۲- انواع آرتریت‌ها

انواع آرتریت‌ها ازجمله استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، آرتریت واکنشی، آرتریت نوجوانان، لوپوس و نقرس می توانند موجب بروز زانو درد در افراد گردند.

۳- اسپوندیلیت آنکیلوزان

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان نوعی آرتریت است که باعث ایجاد التهاب در ستون فقرات می‌گردد. به دنبال آن ستون فقرات سفت شده و سبب ایجاد دردهای مزمن می‌گردد. این بیماری در برخی از افراد به‌خصوص افراد جوان‌تر با بروز درد و تورم در زانو آغاز می‌گردد.

۴- کندرومالاسی کشکک

در بیماری کندرومالاسی کشکک، استخوان کشکک به‌درستی در جای خود قرار نمی‌گیرد و به همین علت در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو، غضروف آن دچار آسیب می‌گردد. این بیماری اغلب در کسانی که زیاد می‌دوند و خانم‌ها دیده می‌شود.

۵- بیماری لایم

بیماری لایم یا Lyme disease یک بیماری عفونی است که سبب تورم مفاصل و قرمزی پوست می‌گردد. در این بیماری که در اثر نیش کنه آلوده به یک باکتری به نام «بورلیا بورگدورفری» ایجاد می‌شود، مفصل زانو اولین مفصلی است که تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

زانو درد عصبی - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران۶- بورسیت زانو (آماس کیسه‌های مفصلی)

بورسیت زانو در اثر التهاب کیسه‌های مفصلی، ناشی از فشار مکرر بر زانو ایجاد می‌شود. بورسیت‌ها کیسه‌های کوچکی هستند که از مفصل زانو حمایت کرده و موجب کاهش اصطکاک در مفصل، لیگامان‌ها و تاندون‌ها‌ی اطراف آن می‌گردند. هر نوع آسیبی در این کیسه‌ها می‌تواند منجر به بروز تورم، افزایش حرارت، درد و خشکی مفصل و زانو درد گردد.

۷- سندرم ایلیوتیبیال باند

سندرم (Iliotibial band syndrome) معمولاً زمانی رخ می‌دهد که بخشی از بافت iliotibia- band که در قسمت خارجی زانو قرارگرفته است، دچار ساییدگی شود. سندرم ایلیوتیبیال باند اغلب در اثر وارد آمدن استرس به زانو در مواردی همچون دویدن طولانی‌مدت ایجاد می‌گردد.

۸- آسیب‌دیدگی تاندون‌ها

آسیب‌دیدگی تاندون‌ها یکی از عوامل مؤثر در بروز زانو درد است. بسیاری از آسیب‌های تاندون‌ها ازجمله تاندونیت و پارگی تاندون زانو در اثر استفاده یا کشش بیش‌ از حد رخ می‌دهد.

۹- روماتیسم

روماتیسم، بیماری است که معمولاً تمام بدن را درگیر می‌کند. البته عمده بخش‌های درگیر در این بیماری مفصل‌ها هستند. مفصل زانو هم ممکن درگیر این بیماری شود. در مراحل پیشرفته بیماری، مفصل زانو تغییر شکل می‌دهد.

۱۰- بیماری ازگود اشلاتر (Osgood-Schlatter)

بیماری ازگود اشلاتر بیشتر نوجوانان ورزشکار و به‌ویژه پسران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این بیماری، استخوان زیر کشکک بیش‌ازحد رشد نموده و موجب بروز درد و تورم در این ناحیه می‌گردد. در اغلب کودکانی که مبتلابه این بیماری هستند، تاندون پاتلا یا تاندونی که کشکک و استخوان درشت‌نی را به یکدیگر متصل می‌کند دچار التهاب شده و ممکن است از استخوان درشت‌نی جدا شود.

علائم زانو درد عصبی - مطب دکتر نوید ابوالاحرار در تهرانعلائم و نشانه‌های زانو درد چیست؟

علائم زانو درد در هر فرد متفاوت است و بسته به علت ایجاد آن می‌تواند در قسمت‌های مختلف زانو بروز کند. در حالت کلی هر یک از علائم زیر می‌تواند نشان‌دهنده بروز زانو درد باشد:

 • تورم و خشکی مفصل که به‌ویژه در هنگام صبح شدیدتر است.
 • التهاب و قرمزی در زانو
 • ناتوانی در خم کردن زانو یا به‌اصطلاح قفل شدن زانو
 • ایجاد صدای تق‌تق یا سایش در هنگام حرکت
 • کاهش انعطاف یا محدود شدن دامنه حرکتی مفصل

چگونه می‌توان علت زانو درد را تشخیص داد؟

تشخیص زود هنگام علت زانو درد، می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از پیشرفت آسیب‌دیدگی و درمان سریع‌تر آن گردد. برای تشخیص علت زانو درد ابتدا پزشک یک معاینه بالینی کامل انجام می‌دهد و به بررسی و آنالیز وضعیت فیزیکی زانوی شما می‌پردازد، سپس برای تشخیص دقیق علت زانو درد انجام برخی از آزمایش‌ها را برای شما تجویز می‌نماید. از ،جمله آزمایش‌هایی که به تشخیص هرچه دقیق‌تر علت زانو درد کمک می‌نمایند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سی‌تی‌اسکن زانو
 • تصویر برداری ‌ام.آر. ای از زانو
 • سونوگرافی
 • تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس

چنانچه پزشک معالج به بیماری‌هایی همچون عفونت و نقرس نیز مشکوک باشد، ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر، آزمایش خون و کشت مایع مفصلی را نیز برای شما تجویز نماید.

زانو درد عصبی - مطب دکتر نوید ابوالاحرار در شهر تهرانمؤثرترین شیوه‌ها در درمان زانو درد عصبی

با پیشرفت علم درمان‌های بسیاری برای زانودرد به وجود آمده است که در حالت کلی به دودسته درمان‌های تهاجمی و غیرتهاجمی تقسیم می‌شود. در ادامه به بررسی هر یک از این درمان‌ها خواهیم پرداخت.

۱- درمان‌های غیرتهاجمی

 • استفاده از زانوبند طبی: در مراحل اولیه زانو درد، استفاده از زانوبندهای طبی می‌تواند باعث کاهش فشار روی زانو شده و از این طریق تا حد زیادی درد و علائم زانو درد را کاهش دهد.
 • فیزیوتراپی: تقویت عضلات زانو با استفاده از فیزیوتراپی، کمک می‌کند شرایط زانو پایدارتر شود. در این شیوه درمانی پزشک می‌تواند بهترین تمرینات برای افزایش انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی را در اختیار بیمار قرار دهد و از این طریق موجب افزایش قدرت عضلات حمایت‌کننده از زانو گردد.
 • ماساژ درمانی: ماساژ درمانی زانو کمک می‌کند تا خون و اکسیژن بیشتری وارد مفصل شده و روند بهبود آن سرعت بیشتری پیدا نماید. همچنین می‌تواند موجب کاهش فشارهای عصبی زانو و تسکین درد آن گردد.
 • مگنت‌تراپی: یکی دیگر از شیوه‌های درمان غیرتهاجمی زانو درد، مگنت‌تراپی است. این شیوه‌ی درمانی برای بسیاری از افراد به‌ویژه کسانی که دچار آرتروز هستند بسیار مفید است. در این شیوه بیمار از یک وسیله به نام بریس که در واقع یک حمایت‌کننده زانو است، استفاده می‌کند. این وسیله حاوی تعدادی آهن‌ربا است که ناحیه مفصل زانو به‌خصوص اطراف سر زانو را پوشش داده و سبب کاهش درد و التهاب در این مناطق می‌گردد.
 • لیزر: لیزرتراپی یا استفاده از لیزر پرتوان، یکی از شیوه‌های جدید درمان زانو درد است. در این شیوه بافت‌ها در معرض اشعه مادون‌قرمز قرار می‌گیرد که موجب افزایش انرژی سلولی و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده می‌گردد.

۲- درمان‌های نیمه تهاجمی و تهاجمی

۱- تزریق PRP

یکی از روش‌های درمانی مؤثر در درمان آرتروز، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت است. این پلاسما حاوی غلظت بالایی از فاکتورهای رشد سلولی است، که می‌تواند علاوه بر کاهش التهاب و بهبود زانو درد عصبی از روند تخریب بافتی نیز جلوگیری نماید. این نوع تزریق اغلب در افراد جوان و مبتلایان به آرتروز خفیف نتیجه بهتری دارد.

۲- رادیوفرکوئنسی یا RF

رادیوفرکوئنسی یک شیوه‌ی درمانی موفق با حداقل میزان تهاجم است و عوارض بسیار کمی دارد. در این شیوه با مسدود کردن انتقال سیگنال‌های عصبی به زانو، درد در این قسمت کاهش‌یافته و موجب بهبود عملکرد زانو می‌گردد.

۳- تزریق اوزون

اوزون‌تراپی یا تزریق اوزون یکی از روش‌های درمانی مؤثر در بهبود زانو درد است. در این شیوه حدود ۲۵ میکروگرم اوزون به بافتهای آسیب‌دیده زانو تزریق می‌شود تا بدین‌وسیله مواد مغذی موردنیاز بافت تأمین‌شود. این شیوه علاوه بر کاهش درد و التهاب، موجب تسریع روند بهبودی و ترمیم بافت‌ها می‌گردد.

روش‌های درمان زانو درد عصبی - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران۴- تزریق ژل

در مایع مفصلی زانو ماده‌ای به نام اسید هیالورونیک وجود دارد، که کمک می‌کند این مایع سفت و چسبناک شود. هرچه تولید این اسید کمتر شود، مایع مفصلی رقیق‌تر شده و توانایی کمتری برای روانسازی و مقاومت در برابر ضربه را دارد. پزشکان برای حل این مشکل و کاهش زانو درد ناشی از آن، از تزریق داخل مفصلی ژل هیالگان استفاده می‌کنند.

۵- جراحی

جراحی‌های زانو از جراحی آرتروسکوپیک زانو تا تعویض کامل زانو را شامل می‌شود. در شرایطی که زانوی بیمار دچار آسیب‌های جدی شده باشد، تجویز پزشک انجام عمل جراحی است. جراحی زانو به سه شیوه‌ی مختلف صورت می‌گیرد.

۶- جراحی آرتروسکوپیک زانو

این جراحی یک عمل ساده و سرپایی محسوب می‌شود. در این شیوه پزشک با استفاده از دوربین‌هایی که وارد زانوی بیمار می‌کند، می‌تواند بسیاری از آسیب‌دیدگی‌ها را درمان نموده و تکه‌های کوچک استخوان را که آزاد شده از زانوی بیمار خارج نماید.

۷- تعویض بخش‌هایی از زانو

در این شیوه پزشک جراح قسمت‌های آسیب‌دیده و از بین رفته زانو را با قطعات پلاستیکی یا فلزی جایگزین می‌کند و دوره درمان کوتاه‌تری نسبت به تعویض کامل زانو دارد.

۸- تعویض کامل زانو

در برخی موارد آسیب‌های واردشده به‌زانو به‌قدری جدی است که باعث از بین رفتن بخش‌های اصلی مفصل زانو شده و زندگی روزمره فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این شرایط پیشنهاد دکتر نوید ابوالاحرار انجام جراحی تعویض کامل زانو است. در این شیوه انتهای سائیده شده استخوان و هر غضروف محکم باقی‌مانده، برداشته‌شده و با قطعات پلاستیکی و فلزی جایگزین می‌گردد.

چه کسانی مستعد ابتلا به زانو درد عصبی هستند؟

به‌طورکلی افرادی که دچار زانو درد می‌شوند بر اساس سن ابتلا به زانو درد به دو دسته تقسیم می‌گردند:

 • دسته اول جوانان هستند، این افراد که فعالیت بدنی زیادی مانند ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهند. این افراد اغلب از درد جلوی زانو شکایت دارند و این درد به‌خصوص در زمان نشست‌ و برخاست، بیشتر ایجاد می‌گردد.
 • دسته دوم افرادی هستند که در سنین کهن‌سالی به زانو درد مبتلا می‌گردند. زانو درد در این افراد اغلب به دلیل تخریب غضروف مفصل زانو اتفاق می‌افتد که منجر به بروز آرتروز زانو می‌گردد.

زانو درد عصبی چگونه درمان می‌شود - مطب دکتر ابوالاحرار در تهراندرمان‌های خانگی زانو درد عصبی

چنانچه شما دچار زانو درد مزمن هستید، بهترین راه درمان مراجعه به پزشک و تشخیص علت زانو درد است؛ اما اگر به‌تازگی دچار زانو درد شده‌اید می‌توانید با استفاده از چند راهکار خانگی درد زانوی خود را کاهش داده و گاه بهبود بخشید. این راهکارها عبارت‌اند از:

استراحت: بهتر مدتی فعالیت‌های روزمره خود را کاهش دهید و بیشتر به استراحت بپردازید. در این صورت زانو زمان کافی برای بهبود دارد و از بروز آسیب‌های بیشتر جلوگیری می‌شود. در آسیب‌های جزئی ممکن است یک تا دو روز استراحت کافی باشد اما در آسیب‌های جدی‌تر نیاز به استراحت بیشتری دارید. برای کاهش ورم زانو بهتر است آن را روی یک بالش بگذارید تا از سطح بدن بالاتر قرار گیرد.

یخ درمانی: استفاده از کیسه یخ می‌تواند در کاهش درد و التهاب زانو بسیار مؤثر باشد. البته توجه داشته باشید که استفاده از کیسه یخ برای مدت‌زمان بیشتر از ۲۰ دقیقه در یک‌زمان می‌تواند به پوست و اعصاب آسیب‌های جدی وارد نماید.

فشرده‌سازی یا کمپرس: فشرده‌سازی توسط بانداژ فشاری موجب جلوگیری از جمع شدن مایع در مفصل و حفظ هماهنگی و پایداری زانو می‌گردد. بهتر است بانداژی که برای این کار انتخاب می‌کنید سبک و نازک باشد. در هنگام استفاده از بانداژ این نکته را هرگز فراموش نکنید که باند باید به‌گونه‌ای بسته شود که اختلالی در گردش خون ایجاد نکند و بانداژ شب‌ها حتماً باید برداشته شود.

چه بیماری‌هایی موجب بروز زانو درد می‌گردد؟

بیماری‌های بسیاری هستند که می‌توانند موجب بروز زانو درد در افراد گردند از جمله این بیماری‌ها می‌توان به نرمی غضروف کشکک یا کندرومالاسی کشکک، کیست منیسک، آرتریت هموفیلیک، انواع التهابات تاندون‌ها، خونریزی حاد مفصل (همارتروز)، شلی رباط‌های اطراف زانو، استئوکندریت، ترومبوز وریدی عمقی (DVT)، انواع شکستگی‌های مربوط به کشکک و استخوان ران و درشت‌نی، تجمع مایع مفصل زانو، آنکیلوزان و … اشاره کرد.

سخن پایانی

زانو درد مشکلی است که در هر سن و سالی می‌تواند بروز کند. بهترین راه جلوگیری از این مشکل کنترل وزن و انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب برای تقویت عضلات زانو است. اما چنانچه دچار زانو درد شدید، بهتر است در همان مراحل اولیه این مشکل، به یک پزشک متخصص مراجعه نموده و با تشخیص علت زانو درد به درمان اصولی و صحیح بپردازید تا از بروز آسیب‌های شدیدتر جلوگیری نمایید. دکتر نوید ابوالاحرار در تهران یکی از پزشکان متخصص حاذق و باتجربه‌ی فلوشیپ تخصصی درد هستند، که با استفاده از امکانات و تجهیزات روز دنیا می‌توانند به شما در تشخیص و درمان زانو درد عصبی کمک نمایند.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۲

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید