درمان دیسک کمر با جراحی لیزری به چه صورت انجام می‌شود؟

 دیسک کمر چیست؟ آیا درمان دیسک کمر با جراحی لیزری امکان‌پذیر است؟ چرا افراد به دیسک کمر دچار می‌شوند؟ علائم دیسک کمر چیست؟ از شایع‌ترین بیماری‌هایی که در حرکت افراد اختلال ایجاد می‌کند؛ دیسک کمر است. عموما این بیماری بنابر دلایلی همچون ضعف کمر، ایستادن بیش از اندازه و حرکت‌های نا به جا در فرد ایجاد می‌شود. ما در این مطلب سعی داریم در رابطه با دیسک کمر و درمان دیسک کمر با جراحی لیزری توضیحاتی را ارائه دهیم. با وب‌سایت دکتر ابوالاحرار فلوشیپ فوق تخصصی درد در تهران همراه باشید تا اطلاعات لازم در رابطه دیسک کمر را به دست آورید.

دیسک کمر چیست؟

در ستون فقرات هر انسان عادی ۲۶ مهره وجود دارد. این مهره‌ها به وسیله صفحات انعطاف‌پذیری به نام دیسک از هم جدا می‌شوند. اگر به هر دلیلی این دیسک دچار بیرون‌زدگی یا فتق شوند فرد در آن قسمت از ستون فقرات خود احساس درد و ناراحتی شدید خواهد کرد. این بیرون‌زدگی باعث وارد آمدن فشار به نخاع فرد می‌شود؛ فشار وارد آمده به نخاع باعث ایجاد درد شدید در پاها به ویژه پای چپ می‌شود. لازم به توضیح است که اکثر افراد در طول زندگی خود دچار این درد می‌شوند که با انجام کمی ورزش و حرکات مخصوص می‌توان از این درد و گسترش آن پیشگیری کرد. انجام موارد زیر به شما کمک خواهد کرد که روند گسترش این بیماری را کاهش دهید.

– تمرینات مخصوص عضلات ناحیه کمر

– یادگیری عادات صحیح حرکتی

– کاهش وزن در صورت داشتن وزن بالا

مزایای درمان دیسک کمر با جراحی لیزری - مطب دکتر نوید ابوالاحرار در تهران

دیسک کمر در چه سنی بیشتر رخ می‌دهد؟

این امکان وجود دارد که دیسک کمر در هر سن‌ی در فرد به وجود بیاید؛ اما سنی که بیشتر امکان دارد فرد دچار این بیماری شود؛ سن ۴۵ سالگی به بعد است. شایع‌ترین مهره‌هایی که باعث دیسک کمر می‌شود مهره‌های چهارم و پنجم کمری هستند. دلیل این بیرون زدگی و فتق در این مهره‌ها را می‌توان کارکرد بیشتر از اندازه مهره‌ها دانست.

علائم دیسک کمر

هر بیماری در هنگام وقوع از خود نشانه‌هایی به جای می‌گذارد؛ دیسک کمر هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر یک یا چند مورد از علائم نام برده شده در ادامه مقاله را در خود مشاهده نمودید؛ لازم است برای جلوگیری از خطرات آتی برای انجام آزمایشات لازم به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

– درد در ناحیه کمر

– اسپاسم یا گرفتگی عضلات

– از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع (این مورد تنها در نوع پیشرفته این بیماری به وجود می‌آید)

– بی‌حسی و درد در پاها به ویژه در پای چپ

معمولاً پس از مراجعه به پزشک، انجام معاینات فیزیکی اولین مرحله برای تشخیص بیماری است. در صورتی که دیسک کمر توسط پزشک تائید شود اگر بیماری در مراحل اولیه خود باشد و دیسک به مقدار خیلی کمی بیرون زده باشد پزشک برای شما فیزیوتراپی به همراه داروهای شل کننده تجویز خواهد کرد. اگر بیماری شما در مراحل پیشرفته خود باشد احتمال تجویز عمل جراحی وجود دارد.

علل ایجاد دیسک کمر

همان طور که گفته شد دیسک کمر سن و سال نمی‌شناسد و احتمال دارد به دلیل یک حرکت ورزشی نامناسب و یا اشتباه دچار عارضه دیسک کمر شوید؛ به همین خاطر آگاهی از علل به وجود آمدن دیسک کمر را می‌توان مواردی همچون افزایش سن، وزن بسیار بالا، قرار دادن بدن در وضعیت بد در هنگام بلند شدن و نشستن، انجام ورزش‌های غیراصولی و نامناسب، رانندگی در مسافت‌های بسیار طولانی، بلند کردن اشیا سنگین در حالت‌های نامعقول و نامناسب و خم و راست شدن زیاد دانست.

درمان دیسک کمر با جراحی لیزری - مطب دکتر نوید ابوالاحرار درشهر تهران

علائم دیسک کمر در پاها

این امکان وجود دارد که دیسک کمر به دلیل جابه‌جایی ناگهانی از جای اصلی خود خارج شود و فشار زیادی را به عصب‌های اطراف خود وارد نماید. این فشار وارد آمده بر اعصاب باعث می‌شود فرد در کمر و پاها احساس سوزش و درد نماید؛ در برخی مواقع این امکان وجود دارد که فرد در پاها و کمر احساس گزگز و بی‌حسی شدیدی به نسبت فشار وارد آمده احساس کند. لازم به توضیح است که این امکان وجود دارد که درد تنها در ناحیه پا احساس شود و این تصور ایجاد شود که منشأ درد همان پا است. اگر درد ایجاد شده در ساق و قسمت ران پا احساس شود این امکان وجود دارد که منشأ درد از مهره‌های کمر باشد.

علت به وجود آمدن دیسک کمر در افراد جوان

گفتیم که این بیماری سن و سال نمی‌شناسد و این امکان وجود دارد که فرد در سنین نوجوانی یا حتی کودکی دچار بیماری دیسک کمر شود. از اصلی‌ترین دلایل ایجاد دیسک کمر در افراد جوان و نوجوان را می‌توان فشار ناگهانی زیاد و شدید در اثر برداشتن اجسام سنگین دانست. جوانان به دلیل احساس قدرت زیاد معمولا اجسام سنگین را به یک‌باره و بدون قرار گرفتن در حالت مناسب بلند می‌کنند؛ این بلند کردن باعث می‌شود به مهره‌های کمر فشار مضاعفی وارد شود و امکان بیرون زدگی و پارگی دیسک وجود دارد. از دیگر دلایل ایجاد این بیمار در جوانان را می‌توان نشستن و یا در حالت کلی قرار گرفتن در یک حالت ثابت دانست.

معایب درمان دیسک کمر با جراحی لیزری - مطب دکتر نوید ابوالاحرار در تهران

روش‌های تشخیص بیماری دیسک کمر

همان طور که گفته شد این بیماری همراه با درد در پا و کمر خود را نمایان می‌کند. پس از مراجعه به پزشک متخصص، او از شما می‌خواهد که در حالت درازکش قرار بگیرد و پای خود را به صورت عمودی بالا ببرید. در نوع دیگر معاینه پزشک از شما می‌خواهد که روی پنجه‌های پای خود راه بروید؛ همین آزمایش را امکان دارد در حالت راه رفتن با پاشنه پا، پزشک امتحان کند. پس از انجام معاینات فیزیکی و اطمینان نسبی پزشک از وجود بیرون زدگی یا فتق دیسک در شما، تست ام آر آی تجویز می‌شود. در این تست به صورت کامل پزشک می‌تواند وجود بیماری دیسک کمر در شما را تشخیص دهد. هرچند به همراه این تست‌ها پزشک تست‌های دیگری مانند تست نوار عصب، تشخیص دیسک کمر با استفاده از میلوگرام و پرتونگاری تجویز نماید.

درمان دیسک کمر

بنابر نوع دیسک و میزان آسیب وارد آمده به دیسک کمر درمان‌های متفاوتی از سوی پزشک برای شما تجویز می‌شود. به عنوان مثال اگر بیماری در مراحل اولیه خود باشد و میزان بیرون زدگی دیسک کم باشد؛ می‌توان این بیماری را با جلسات فیزیوتراپی رفع کرد.

۱- استراحت مطلق بیمار

در اولین مرحله از درمان دیسک کمر برای فرد استراحت مطلق چند روزه تجویز می‌شود. نوع استراحت و چگونگی استراحت توسط فیزیوتراپ مشخص می‌شود. میزان این استراحت بسته به سن و سال و میزان بیرون زدگی می‌تواند متفاوت باشد. پس از استراحت این امکان وجود دارد که حرکات ورزشی برای بهبود حال، به بیمار آموزش داده شود.

۲- درمان دیسک کمر با اوزون

یکی از درمان‌های رایج بدون جراحی دیسک کمر، اوزون تراپی است. در این روش پس از تزریق گاز اوزون به ناحیه مورد نظر باعث افزایش جریان سیستم خون‌رسانی به مفصل، امکان ترمیم و رفع مشکل دیسک کمر به وجود می‌آید. این که اوزون درمانی برای درمان دیسک کمر شما مناسب است یا نه را پزشک با توجه شرایط جسمانی و میزان بیرون زدگی دیسک تشخیص می‌دهد. این روش درمانی را می‌توان جدید‌ترین روش درمانی برای دیسک کمر در ایران دانست. میزان هزینه این روش درمانی بسته به تعداد جلسات مورد نیاز می‌تواند کم یا زیاد باشد. توجه داشته باشید که اوزون درمانی امکان دارد بر روی برخی افراد جواب بدهد و در برخی دیگر کارساز نباشد.

درمان دیسک کمر با جراحی لیزری - مطب دکتر ابوالاحرار درشهر تهران

فواید اوزون تراپی چیست؟

این روش درمان دیسک کمر به نسبت دیگر روش‌های درمان دیسک مناسب‌تر است. دلیل این مناسب بودن را می‌توان در سریع بودن، عوارض کمتر، میزان تهاجم کمتر، زمان کمتر، هزینه کمتر، روند درمانی بدون درد و عدم نیاز به بستری شدن عنوان کرد. لازم به توضیح است که اوزون درمانی برای همه افراد کارساز نخواهد بود. به عنوان مثال اوزون درمانی برای افرادی که دچار فلجی در پا و عدم کنترل در ادرار هستید مناسب نخواهد بود.

۳- درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نقش به سزایی در درمان فتق کمر دارد. استفاده از روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی نه تنها باعث کاهش درد در کمر و پاهای فرد بیمار می‌شود بلکه انجام این حرکات باعث درمان دائمی دیسک کمر خواهد شد. فیزیوتراپی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که بسته به نوع و شدت بیماری متفاوت خواهد بود.

۴- درمان دیسک کمر بدون جراحی

در مقابل روش‌های تهاجمی مانند جراحی دیسک کمر روش‌های درمان طبی وجود دارد. جالب است بدانید در اکثر مناطق دنیا اولین قدم برای درمان دیسک کمر استفاده از روش‌های غیر جراحی است. استفاده از روش‌های طبی به این معنی است که دیسک کمر با روش‌های معمول مانند درمان دیسک کمر با جراحی لیزری انجام نمی‌شود و از دارو و روش‌های درمان بدون جراحی اقدام به ترمیم دیسک کمر می‌کنند.

۵- درمان دیسک کمر به روش جراحی

در بدن انسان هر عضوی که دچار بیرون زدگی و از هم گسیختگی شود باید این پارگی و از هم گسیختگی جوش بخورد تا اندام و بدن فرد بدون مشکل به روند طبیعی خود ادامه دهد. روش‌های مختلفی برای انجام جراحی دیسک کمر وجود دارد؛ یکی رایج‌ترین روش‌ها درمان دیسک کمر با جراحی لیزری است.

جراحی لامینکتومی دیسک کمر

جدید‌ترین روش درمان دیسک کمر با جراحی لیزری است؛ اما روش لامینکتومی از قدیمی‌ترین روش‌های جراحی دیسک کمر است. در این روش جراحی، جراح در ابتدا اقدام به باز کردن کانال نخاعی به نام لامینا می‌کند و از این طریق می‌تواند به عصب درگیر شده دسترسی پیدا کند. پس از دسترسی به این عصب پزشک می‌تواند به دیسک دسترسی داشته باشد و از این طریق فشار وارد آمده به عصب را کاهش دهد. جالب است بدانید این روش طی چندین سال بدون استفاده از میکروسکوپ انجام شده است. همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه خار پاشنه و زانو درد را در وب‌سایت دکتر ابوالاحرار مطالعه کنید.

درمان دیسک کمر با جراحی لیزری - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

دومین روش جراحی که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت، جراحی به روش میکرودیسککتومی است. این روش پس از اختراع میکروسکوپ مورد استفاده قرار گرفت. این روش دقیقاً مانند روش قبلی است با این تفاوت که برش انجام داده شده به مدد میکروسکوپ کوتاه‌تر و کمتر بوده است. لازم به توضیح است که پزشک به دلیل استفاده از میکروسکوپ در عمل راحتی بیشتر و دقت بیشتری خواهد داشت.

جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

جالب است بدانید این روش جراحی برای اولین بار توسط یک ایرانی‌الاصل ساکن در آمریکا کشف شد. در این روش که دکتر پرویز کامبین آن را کشف کرد توانست با استفاده از وسیله‌ای که آندوسکوپ نامیده می‌شود جراحی را به طرز باور نکردنی آسان نماید.

۶- درمان دیسک کمر با جراحی لیزری

لازم به توضیح است که این روش درمانی تنها بر روی افرادی قابل انجام است که دچار پارگی کامل دیسک نشده‌اند. در این روش درمانی که به درمان دیسک کمر با جراحی لیزری مشهور است؛ جراح با استفاده از لیزر اقدام به وارد کردن اشعه‌ای به داخل فضای دیسک می‌کند. پس از وارد شدن و تاباندن اشعه به محل مورد نظر مقداری از دیسک سوزانده می‌شود و در داخل دیسک حفره میکروسکوپی ایجاد می‌شود. به دلیل ایجاد این حفره فشار از روی عصب‌ و نخاع برداشته می‌شود و فرد احساس دردی نخواهد کرد. لازم به توضیح است درمان دیسک کمر با جراحی لیزری به دلیل حساس بودن نیاز به تخصص بالایی دارد.

۷- درمان دیسک کمر به روش تزریق‌های اپیدورال یا تزریق فاست

این روش به عنوان روش جراحی شناخته نمی‌شود و تنها یک مدل تزریق مواد به داخل دیسک است. در این روش از درمان دیسک کمر که به آن فاست گفته می‌شود نیازی به جراحی و شکافت بدن بیمار نیست و طول درمان این نوع روش به نسبت روش‌های جراحی دیگر بسیار کمتر است.

عمل جراحی دیسک کمر باز یا بسته

در بسیاری از مواقع نیازی به جراحی برای درمان دیسک کمر نخواهد بود و با انجام روش‌های ورزشی و رعایت موارد منعی خواهید توانست دیسک کمر خود را درمان نمایید. انتخاب نوع عمل جراحی را پزشک متخصص انتخاب خواهد کرد؛ باز یا بسته بودن نوع عمل به شرایطی همچون میزان درجه بیرون‌زدگی بستگی دارد.

سخن پایانی

ما در این مقاله از وب‌سایت دکتر ابوالاحرار به بررسی روش‌های درمان دیسک کمر با جراحی لیزری پرداختیم. دیسک کمر یکی از بیماری‌های شایع و رایج برای افراد با میانگین سنی ۴۵ سال است. از اصلی‌ترین دلایل ایجاد دیسک کمر را می‌توان به چاقی، نشستن طولانی مدت در یک وضعیت، رانندگی در مسافت‌های طولانی و حرکات ورزشی ناصحیح دانست. از این که در این مقاله از وب‌سایت دکتر ابوالاحرار فوق تخصص درد در تهران با ما همراه بودید از شما سپاسگذاریم.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید