علت درد پای چپ در زنان چیست؟

احساس درد در قسمت‌هایی از پا می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی این درد می‌تواند به خاطر وارد شدن ضربه باشد و يا حتی تغییر فصل گاهی باعث درد در پا می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم راجع به علت درد پای چپ در زنان صحبت کنیم. درد در پا نشانه‌ی چیست‌؟ کدام درد‌ها را باید جدی بگیریم؟ در ادامه به بررسی درد پای چپ می‌پردازیم. می‌توانید برای مشاوره اینترنتی راجع به علت کمردرد، درد گردن، زانو درد و همچنین درد پای چپ در زنان از دکتر نوید ابوالاحرار در تهران، فوق تخصص فلوشیپ درد به صورت اینترنتی مشاوره بگیرید.

نشانه‌ها و علت درد پای چپ در زنان

درد پا، دردی آزار‌دهنده و در مواردی اگر علت آن ریشه‌یابی شود، می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری جدی نیز باشد. چنانچه به سبب وارد شدن ضربه‌ای به پا این درد به وجود بیاید خیلی جای نگرانی نیست؛ اما اگر این درد با استراحت و در عرض چند روز بهبود نیافت، باید علت را جستجو کنید. علت درد پای چپ در زنان چیست؟ ‌ کدام یک از درد‌های پای چپ و پای راست را باید جدی گرفت؟ برخی از دلایل عمده علت درد پای چپ در زنان عبارت‌اند از:

علت درد پای چپ در زنان چیست - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

۱- تاندونیت آشیل

تاندونیت آشیل یا تاندینوپاتی آشیل، التهاب و آسیب تاندون آشیل است که خود را به صورت درد پشت پاشنه پا نشان می‌دهد. تاندونیت آشیل که باعث ایجاد درد در پای چپ و راست می‌شود معمولاً در دوندگان شایع‌تر است. عواملی مثل پوشیدن کفش نامناسب، افزایش ناگهانی شدن و مدت ورزش، استفاده از یک سری آنتی بیوتیک‌های خاص ممکن است منجر به درد تاندونیت آشیل شود. همچنین اگر تاندون پای شما از قبل آسیب‌دیده باشد، افزایش سن، چاقی و صافی بیش از حد پا هم می‌تواند علت درد پای چپ در زنان باشد که این درد در نتیجه‌ی تاندونیت آشیل به وجود آمده است.

آیا برای تاندونیت آشیل درمانی وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت بله برای آرام گرفتن درد ضایعه تاندونیت آشیل در صورتی که حاد باشد می‌توانید از ماساژ یخ و دارو‌های ضدالتهاب استفاده کنید. در صورتی که از شروع درد زمان زیادی می‌گذرد و این اقدامات ذکر شده نتیجه‌ای نداشت نیاز به انجام تمرینات فیزیوتراپی و تمرینات کششی تحت نظر پزشک دارید.

۲- سرطان استخوان

سرطان استخوان یک نوع نادر از سرطان است که در استخوان آغاز می‌شود. می‌توان گفت این سرطان، جزو سخت‌ترین انواع سرطان می‌باشد چراکه ابن بیماری اسکلت فرد را درگیر می‌کند. به سرطان استخوان می‌توان به عنوان یک مورد از موارد علت درد پای چپ در زنان اشاره کرد؛ اما این سرطان علائم دیگری نیز دارد:

– توده قابل‌توجهی بیش از حجم استخوان

– تورم و قرمزی

– اگر استخوان آسیب‌دیده به مفصل نزدیک باشد احتمالاً حرکت را برای شما دشوار‌تر می‌کند.

درمان علت درد پای چپ در زنان - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

اگر شما و با هر شخص دیگری از اطرافیانتان در معرض درد‌های شدید و مداوم هستید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا علت درد پای چپ در زنان به طور علمی و دقیق مشخص شود. برای این‌که تحت معاینه قرار بگیرید، می‌توانید به مطب دکتر ابوالاحرار در تهران مراجعه کنید تا تحقیقات بیشتری راجع به درد‌های استخوانی شما صورت بگیرد.

۳- پارگی رباط صلیبی قدامی در زانو

در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم که درد در هر ناحیه‌ی پا می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. یکی دیگر از این علت‌ها پارگی رباط صلیبی قدامی در زانو است. رباط صلیبی قدامی می‌تواند به دلایل زیر پاره شود:

– تصادف یا برخورد مستقیم و شدید دو نفر با یکدیگر حین مسابقات ورزشی مثل فوتبال

– کم کردن ناگهانی سرعت دویدن حین ورزش

– فرود اشتباه طی یک پرش

آسیب ACL در ورزشکاران زن نسبت به مردان بیشتر است؛ بنابراین اگر به دنبال علت درد پای چپ در زنان هستید و چنانچه فرد ورزشی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کند، احتمال اینکه علت این درد پارگی رباط صلیبی باشد زیاد است؛ بنابراین چنانچه مدت زمان بهبود درد طولانی شد حتماً به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که پارگی ACL بدون جراحی درمان نمی‌شود اما ممکن است در مواردی مثلاً برای افراد سالمند با افرادی که سطح فعالیتی پایینی دارند، پزشک معالج گزینه‌های ساده‌تری غیر از جراحی را توصیه کند.

علت درد پای چپ در زنان - مطب دکتر ابوالاحرار در شهر تهران

۴- ترومبوفلبیت

ترومبوفلبیت در واقع همان لخته‌ی خونی است که در پا رخ می‌دهد و ممکن است منجر به احساس درد در پا شود. در واقع التهاب ناشی از این بیماری نادر باعث رها شدن لخته خون و راه یافتن آن در گردش خون می‌شود. چه عواملی ممکن است باعث به وجود آمدن ترومبوفلبیت شود؟

– افزایش یک سرطان خونی بدخیم

– تجمع خون پس از جراحی

– آسیب به غشای پوشاننده‌ی ورید ناشی از ضربه

در صورتی که به تشخیص پزشک علت درد پای چپ در زنان ترومبوفلبیت بود، برای درمان آن معمولاً تجویز استراحت و برخی دارو‌ها صورت می‌گیرد. در این حالت استفاده از جوراب با بانداژ‌های کشی توصیه می‌شود. سعی کنید استعمال دخانیات را کنار بگذارید و از خوردن قرص‌های ضدبارداری هم پرهیز کنید.

۵- رگ‌های واریسی

شایع‌ترین بیماری عروقی در انسان واریس است که می‌تواند یکی دیگر از ده‌ها علت‌ درد پای چپ در زنان باشد. دلیل بروز بیش از ۲۰ درصد موارد واریس، ایستادن‌های بیش از حد می‌باشد. چنانچه فعالیت‌هایی دارید که روزانه زمان زیادی را سر پا می‌ایستید و آثاری از رگ‌های واریسی را بر روی پاهای خود مشاهده می‌کنید، علت درد پای شما می‌تواند همین مورد باشد. برای درمان واریس درمان‌های خانگی وجود دارد که اکثر اوقات این راه‌ها جواب دهنده هستند. در صورتی که تعدادی از این درمان‌های خانگی را امتحان کرده و جواب نگرفته‌اید می‌توانید اسکلروتراپی کنید. تعداد جلسات اسکلروتراپی بسته به تراکم و قطر رگ‌ها متفاوت است.

علت درد پای چپ در زنان  - مطب دکتر ابوالاحرار در شهر تهران

آیا علت درد پای چپ در زنان جدی است؟

آیا درد پای شما نشان از یک مشکل حاد دارد؟ چه زمان متوجه شویم که باید به پزشک مراجعه کنیم؟ ناحیه‌ی درد یکی از مسائل مهمی است که مشخص می‌کند درد پای شما تا چه اندازه جدی است. در ادامه به بررسی یکی از شایع‌ترین علت درد پای چپ در زنان می‌پردازیم:

دیسک کمر

علت ایجاد دیسک کمر در واقع همان درد معروف سیاتیک است. برخلاف تصور عموم، سیاتیک به خودی خود یک بیماری نیست و تنها یک علامت است و به دردی گفته می‌شود که از کمر شروع شده و به پشت یک پا و یا هر دو پا علی‌الخصوص پای چپ ادامه می‌یابد. نشستن‌های طولانی‌مدت، محیط‌های کاری غیراستاندارد و نامناسب، رانندگی طولانی و به طور کلی سبک زندگی امروزه همه را در معرض آسیب‌های ستون فقرات قرار داده است؛ اما اینکه چرا دیسک کمر بیرون می‌زند؟ می‌توان گفت این بیماری زمینه‌ی ارثی دارد و برای خانواده‌‌هایی که یک نفر به دیسک کمر مبتلا است، مبتلا شدن نفر دوم هم خیلی دور از انتظار نیست. دیسک کمر یکی از شایع‌ترین علت درد پای چپ در زنان به شمار می‌رود که برای معاینه و درمان باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

برای دیسک کمر چه درمانی لازم است؟

اگر برای علت درد پای چپ در زنان تشخیص پزشک دیسک کمر باشد، اولین و مهم‌ترین گامی که باید همان ابتدا بردارید، استراحت مطلق است. بهتر است بیمار هیچ‌گونه حرکت ناگهانی نداشته باشد. قدم دوم درمان دارویی است. پزشک می‌تواند برای شما دارو‌هایی تجویز کند که علاوه بر کنترل درد، منجر به کاهش التهاب موضعی در ناحیه دیسک و عصب مجاور آن نیز می‌شود.

بررسی علت درد پای چپ در زنان - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

جراحی؛ قدم آخر برای درمان دیسک کمر

تعداد افراد مبتلا به این بیماری که به جراحی نیاز پیدا می‌کنند اندک است، چراکه اغلب با روش‌های بالا قابل پیشگیری و درمان است؛ اما چنانچه دیسک کمر، علت درد پای چپ در زنان و یا حتی مردان بود و با درمان‌های فیزیکی و دارویی بهبود نیافت، قدم آخر جراحی است. معمولاً در حالت‌های زیر به بیمار توصیه می‌شود که جراحی کند:

– اگر فشار زیاد روی عصب، منجر به ضعف و کاهش قدرت پا‌ها شده است.

– بیمار درد شدیدی را متحمل شده است و درمان‌های طبی و ورزشی جواب نداده است.

– بیمار به دلیل دیسک کمر، دچار بی‌اختیاری در کنترل ادرار و مدفوع شده است که در این صورت جراحی در واقع یک عمل اورژانسی محسوب می‌شود.

توجه داشته باشید چنانچه دیسک کمر شما که یکی از مهم‌ترین عوامل علت درد پای چپ در زنان است فقط درد داشته باشد، ابتدا باید درمان‌های طبی را پیش گرفت؛ اما زمانی که پارگی دیسک کمر باعث شود در اندام‌های تحتانی احساس ضعف و بی‌حسی کنید باید سریعاً تحت عمل جراحی قرار بگیرید و تکه دیسک را دربیاورید. خوشبختانه سلول‌های دیسکی باقی‌مانده قدرت بازسازی دارند.

چه چیزی باعث پارگی دیسک می‌شود؟

اگر می‌خواهید از شایع‌ترین علت درد پای چپ در زنان جلوگیری کنید، باید مراقب عواملی که منجر به این درد می‌شوند باشید. به طور مثال قبل از اینکه درد سیاتیک شما را از پا بیاندازد، عواملی که باعث پارگی دیسک می‌شوند را بدانید. به طور کلی هر چه سن بالا‌تر می‌رود، دیسک بین مهره‌های ستون فقرات مثل دیگر اندام‌ها دچار تغییرات تحلیل رونده می‌شود و به اصطلاح علمی‌تری می‌توان گفت دژنراتیو شدن عضو. دیسکی که دژنره (پیر) می‌شود، ممکن است بر اثر هر حرکت شدید و ناگهانی، تصادف و یا خم و راست شدن زیاد پاره شود. بر اثر پارگی دیسک ممکن است یک و یا هر دو پا حالت فلج پیدا کند و اختلال مثانه هم یکی‌دیگر از تبعات پارگی دیسک به شمار می‌رود.

اگر مشکوک به دیسک کمر هستید و به دنبال جوابی برای علت درد پای چپ در زنان هستید حتماً مشکل خود را با یک پزشک در میان گذاشته و بعد از پیدا کردن ریشه‌ی مشکل سریعاً برای درمان آن اقدام کنید.

درد در پا را جدی بگیرید.

گاهی اوقات نمی‌توان علت درد پای چپ در زنان را به سادگی فهمید. در این مواقع به ناحیه‌ی درد توجه زیادی می‌شود چراکه هر نقطه آلارم خاصی می‌دهد و با نشانه‌هایی که دارد می‌تواند در جستجوی علت کمک زیادی به ما کند. یکی از نقاطی که در پا معمولاً درد آزاردهنده‌ای دارد، کشاله ران است. کشاله جایی است که شکم تمام شده و ران پا شروع می‌شود. علت بسیاری از درد‌های کشاله ران در خود لگن یا مفصل ران است. در مواقعی درد‌های سوزشی در کشاله ران احساس می‌شود که ممکن است برای پی بردن به علت درد پای چپ در زنان این مورد نیز بررسی شود. علت مشکل درد سوزشی ران پا تحت فشار قرار گرفتن عصب است. افزایش بیش از حد وزن، چاقی و پوشیدن لباس‌های تنگ از شایع‌ترین دلایل به وجود آمدن این درد می‌باشد.

علت درد پای چپ در زنان - مطب دکتر ابوالاحرار در تهران

چه عواملی خطر ابتلا به این درد را افزایش می‌دهد؟

وزن بالا

به طور کلی یکی از جامع‌ترین مواردی که می‌توان به عنوان علت درد پای چپ در زنان به آن اشاره کرد، اضافه وزن و چاقی است اما در این مورد خاص هم وزن بالا می‌تواند منجر به احساس درد‌های سوزشی در کشاله ران شود. چراکه اضافه وزن، فشار روی عصب پوستی بیرون ران را افرایش می‌دهد.

بارداری

بزرگ شدن شکم در طول بارداری هم می‌تواند منجر به افزایش فشار اضافی روی کشاله ران شود؛ بنابراین این مورد هم به خودی خود می‌تواند یکی از عوامل درد در پا‌ها باشد.

دیابت

آسیب عصبی که در نتیجه دیابت به وجود می‌آید هم می‌تواند باعث درد سوزشی ران شود. همچنین سن افراد هم تأثیر زیادی در بروز این درد‌ها دارد. به عنوان مثال افراد ۳۰ تا ۴۰ ساله بیشتر در معرض خطر ابتلا به این درد هستند.

سخن آخر

همانطور که در ابتدای مطلب هم عرض کردیم، علت درد پای چپ در زنان می‌تواند خیلی گسترده باشد. فتق دیسک، تومور‌های خوش‌خیم و غیر سرطانی، تومور‌های بدخیم و سرطانی و…همه می‌توانند منجر به ایجاد درد در هر ناحیه از پا شوند که برای جستجوی علت و درمان آن حتماً باید به پزشک مربوطه مراجعه شود. می‌توانید برای رزرو نوبت‌ از دکتر ابوالاحرار متخصص فلوشیپ درد در تهران با مطب ایشان در تماس باشید.

چه قدر این پست مفید بوده؟

بر روی ستاره ها جهت رای دهی کلیک کنید

متوسط رای دهی ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین نفری هستید که قراره رای بدید:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید